Rapportfloden – här är aktierna som är vinnare och förlorare
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Rapportfloden – här är aktierna som är vinnare och förlorare

Rapportfloden – här är aktierna som är vinnare och förlorare

Rapportsäsongen har rört om på Stockholmsbörsen – och både vinnare och förlorare kan hittas. Vissa aktier har stigit kraftigt i värde efter sina kvartalsrapporter och andra har tappat mark. Avanzabloggen ger en överblick över vilka bolag som stuckit ut under april.

  • Dynavox Group har haft kraftigast kursuppgång efter rapport.
  • Net Insight B sjönk mest på rapportdagen.
  • Genomsnittsaktien på börsen har gått upp sedan rapportsläpp.

Rapportsäsongen har präglat nyhetsflödet den senaste tiden och majoriteten av bolagen på Stockholmsbörsens listor har nu presenterat sina delårsrapporter. Vissa aktier har haft betydande kursrörelser, antingen uppåt eller nedåt, i samband med sina rapporter.

Avanzabloggen har gått igenom vilka som rört sig allra mest.

Aktier med störst kursrörelser

Dynavox Group toppar listan med en ökning på 35,8 procent på rapportdagen. Andra bolag som också sett positiva rörelser är Fingerprint Cards B och CellaVision. Samtidigt har Net Insight tappat mest med en nedgång på 34,7 procent.

Genomsnittsaktien på Stockholmsbörsen gick ned 1,06 procent så här långt i rapportperioden. Avanzabloggen

Efter rapportsläppet har Dynavox Group fortsatt att stiga och nått en total uppgång på 58,6 procent.

Net Insight B fortsätter dock sin nedgång och har minskat med totalt 33,6 procent sedan rapporten.

Dessa fem aktier gick upp mest på rapportdagen:

  1. Dynavox Group, 35,8 procent
  2. Fingerprint Cards, 24,2 procent
  3. CellaVision, 22,7 procent
  4. Senzime, 19,5 procent
  5. HMS Networks, 17,1 %

Dessa fem aktier tappade mest på rapportdagen:

  1. Net Insight, -34,7 %
  2. Pricer, -29,9 %
  3. Viaplay Group, -22,9 %
  4. Instalco, -22,5 %
  5. Evolution, -19,3 %

Källa: Avanza

Småbolagens tid att lysa

Med de större bolagen som redan rapporterat, är det nu småbolagens tur. Dessa kan ge stora kursrörelser eftersom de ofta är mindre bevakade av analytiker. Det innebär en större chans för överraskningar, både positiva och negativa.

Rapportdagens påverkan varierar beroende på när under månaden rapporten släpptes. Trots att genomsnittsaktien backade på rapportdag, har den gått upp med 0,74 % sedan rapportsläppet. Det visar att marknaden fortsatt är dynamisk och att investerare noga följer utvecklingen.

Nyhetsbrev