Aktierna som pekas ut: Här kan USA:s regering komma att köpa in sig i

Diskussioner pågår om att USA:s regering kan ta ägarandelar i flera bolag inom försvar, råvaror och teknik. Både amerikanska och internationella företag pekas ut som möjliga kandidater för framtida statliga investeringar. Flera aktier har redan stigit kraftigt efter statliga köp.
- USA:s regering har köpt andelar i flera bolag inom kritiska sektorer.
- Flera aktier har stigit kraftigt efter statliga investeringar.
- Både försvars-, teknik- och råvarubolag finns bland de möjliga kandidaterna.
Det har blivit allt vanligare att amerikanska staten tar ägarandelar i bolag som anses viktiga för landets säkerhet och industriella självständighet. Detta framgår av Dagens industri, som har sammanställt en lista över möjliga framtida statliga investeringar.
Fokus på försvars- och varvsindustri
Stora summor investeras nu i den amerikanska försvarssektorn, men det är inte alla bolag som haft kursframgångar. Lockheed Martin har till exempel backat över 10 procent det senaste året, trots sin centrala roll för amerikansk säkerhet.
I ett tal har president Donald Trump meddelat att försvarsminister Pete Hegseth arbetar med att reformera Pentagons upphandlingsprocess. Handelsminister Howard Lutnick har också pekat ut Lockheed Martin som ett bolag där staten kan ta en aktiepost.
Varvsbolaget Huntington Ingalls Industries, det enda amerikanska bolaget som kan bygga kärnkraftsdrivna hangarfartyg, nämns också som strategiskt viktigt. Andra försvarsbolag på listan är RTX, Northrop Grumman och Palantir.
Teknikbolag och kritiska mineraler aktuella
Efter Kinas exportstopp av sällsynta jordartsmetaller har USA investerat i flera råvarubolag. Bland dessa finns Trilogy Metals, MP Materials och Lithium Americas. Kursen i Trilogy Metals steg 170 procent efter nyheten att USA köpt 10 procent av aktierna.
USA för diskussioner om att köpa andelar i Critical Metals och USA Rare Earth, samt kan överväga ägarandelar i globala gruvjättar som Rio Tinto, BHP, Glencore och Newmont.
Teknikbolag intresserar också Vita huset. USA har köpt nära 10 procent av Intel, vilket medfört en kursökning på över 80 procent i år. Statliga uppgörelser med Nvidia har lett till att bolaget får sälja till Kina i utbyte mot att USA får 15 procent av intäkterna från dessa affärer.
Bland övriga möjliga kandidater finns Boeing, med stor försvarsverksamhet, samt telekombolag som Ericsson och Nokia. Statliga ägarandelar i dessa bolag skulle dock kräva godkännande från berörda nationella regeringar.