E-handeln får medvind – flera bolag visar tecken på en vändning

Efter flera år av pressad konsumtion, höga marknadsföringskostnader och fokus på kostnadsbesparingar börjar det synas ljusare signaler inom nordisk e-handel. Nelly, BHG, Kjell & Company och Online Brands har alla presenterat rapporter med förbättrad utveckling inom försäljning och lönsamhet.
Flera aktier har också fått ett positivt mottagande på börsen. Nu riktas blickarna mot kommande rapporter från bland annat RugVista och mResell.
Bättre konsumtionsklimat ger stöd
En gemensam nämnare i flera av rapporterna är att försäljningen utvecklas bättre. Efter en period där hushållen hållit hårdare i plånboken tycks efterfrågan inom flera konsumentsegment ha återhämtat sig.
David Rönnberg, styrelseordförande i Online Brands, tycker sig se en bred förbättring på de nordiska marknaderna.
Om man tar Sverige primärt så är det en betydligt mycket bättre trend generellt. Och det ser vi ju inte bara hos oss, utan det är ju bara att läsa alla kvartalsrapporter som har kommit inom e-handel, om det är Kjell & Company eller BHG eller vilka vi pratar om, så har alla en bra trend.
Det är en intressant signal eftersom förbättringen syns hos bolag med ganska olika inriktningar. Det handlar inte bara om mode och traditionell nätförsäljning, utan även om byggvaror, hemelektronik och specialiserade konsumentprodukter.
Tillväxt och högre marginaler
BHG Group, som säljer byggvaror, möbler och heminredning genom bland annat Bygghemma, redovisade en omsättningstillväxt på 11,7 procent under det tredje kvartalet till 2,9 miljarder kronor. Den organiska tillväxten uppgick till 9,3 procent. Samtidigt ökade det justerade rörelseresultatet med 32,3 procent till 122,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen förbättrades till 4,2 procent.
Även Nelly visade fortsatt tillväxt. Modebolagets omsättning ökade med 10,3 procent till 313,1 miljoner kronor. Rörelseresultatet uppgick till 42,4 miljoner kronor, i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.
Hos Online Brands, med varumärken som Bread & Boxers, Trendcarpet och Frank Dandy, ökade omsättningen med 43,2 procent till 175,6 miljoner kronor. Den organiska tillväxten på proformabasis, inklusive Frank Dandy, uppgick till 17,1 procent. EBITDA steg samtidigt med 79 procent till 19,2 miljoner kronor, vilket motsvarade en marginal på 10,9 procent.
Även hos Kjell & Company syns positiva signaler inom e-handeln. I bolagets senaste rapport beskrivs en stark onlineutveckling i både Sverige och Norge. I Sverige drivs tillväxten av fler transaktioner och en högre konverteringsgrad, medan Norge även gynnas av fler besökare och ett högre snittkvitto.
I Danmark pågår samtidigt ett arbete med att optimera den nya e-handelsplattformen efter en period av svagare utveckling.
Gemensamt för flera av bolagen är att resultatet utvecklas snabbare än försäljningen. Det kan vara ett tecken på att tidigare effektiviseringsarbete börjar ge effekt samtidigt som en högre efterfrågan skapar bättre förutsättningar att utnyttja befintliga organisationer och lager.
Inte alla bolag följer samma mönster
Utvecklingen är samtidigt inte entydig. CDON redovisade exempelvis en ökning av det totala försäljningsvärdet på sina marknadsplatser, GMV, med 18 procent till 567,5 miljoner kronor. Nettoomsättningen ökade däremot med endast 3 procent och EBITDA var negativt med 5,4 miljoner kronor.
Bolaget har samtidigt genomfört förändringar i verksamheten och investerar i nya tillväxtinitiativ. Justerat för engångskostnader kopplade till den avvecklade direktförsäljningen uppgick EBITDA till plus 1 miljon kronor.
Det visar att bolagen befinner sig i olika faser. För vissa handlar det om att återgå till försäljningstillväxt, medan andra börjar se resultatet av flera års effektiviseringar. Affärsmodellerna skiljer sig också åt, vilket gör att ett bättre konsumtionsklimat får olika genomslag i respektive verksamhet.
Fler rapporter väntar
Nästa intressanta rapport kommer från RugVista, som presenterar sina siffror för det tredje kvartalet den 4 november. Bolaget säljer mattor direkt till konsument via nätet och blir därmed ett intressant test på hur efterfrågan inom heminredning utvecklas.
Senare i månaden, den 26 november, väntar även mResell med sin rapport. Bolaget säljer rekonditionerade Apple-produkter och har under året visat kraftig försäljningstillväxt samtidigt som lönsamheten börjat förbättras.
Efter flera år med pressad konsumtion och fokus på kostnadsbesparingar börjar flera delar av den nordiska e-handeln visa bättre utveckling. Om det handlar om ett mer varaktigt trendskifte eller en tillfällig förbättring återstår att se. De kommande rapporterna blir viktiga för att avgöra om den positiva utvecklingen kan spridas till fler bolag.




Laddar kommentarer…