Momentumaktier: Dessa åtta aktier har idag noterat nytt årshögsta

Nyhet

Momentumaktier:

Momentumaktier: Dessa åtta aktier har idag noterat nytt årshögsta

Hittills i dag har det bjudits på åtta nya 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsens listor.

För investerare som fokuserar på trendföljande momentumstrategier kan det vara intressant att leta efter aktier som noterar nya årshögsta, i synnerhet om marknaden överlag är svag då det ger en indikation om “relativ styrka”. “Styrka föder styrka” brukar man säga. Nedan finner du ett urval för fortsatt analys.

Avstämningen är gjord runt klockan 10.17.

AktieNytt 52-veckorshögstaTidigareFöregående datumAntal dagar sedan förra 52-veckors högsta
ALM Equity A1 020,001000,002021-11-241
Axfood247,20246,802021-11-241
Cibus Nordic Real Estate251,60248,202021-11-241
Clas Ohlson B113,40111,602021-11-241
Diös114,90114,402021-11-241
Idun Industrier356,50355,002021-06-15163
Invajo Technologies8,898,852021-11-223
Transtema Group52,0051,202021-11-1213
Källa: FactSet


http://media.finwire.com/media/FWM006A3D4-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva använder och kan stå bakom. Därutöver rekommenderar vi också att du prenumererar på vårt nyhetsbrev samt laddar ner vår app (helt gratis). Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tycker vi att du ska spana in SAVR då du betalar 30-50% mindre i avgifter hos dem. En annan mäklare som erbjuder courtagefri aktiehandel är eToro - se vårt test av eToro här.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Sänk dina månadskostnader och öka din sparkvot

När det kommer till utgifter som försäkringar kan vi verkligen rekommendera Hedvig. Vi bytte själva till Hedvig och sparar 2 436 kr per år i utgifter, jämför gärna själv på webben.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev