Morgonkollen 27 december - Aktuella händelser du bör ha koll på

27 december 2023
God morgon
Stockholmsbörsen väntas inleda onsdagen uppåt.
Euro Stoxx 50-terminen stiger med 0,59 procent, FTSE 100-terminen ökar 0,56 procent och DAX terminen stiger 0,48 procent.
New York
De amerikanska börserna klättrade vidare uppåt på annandagen och byggde därmed på den lite mindre uppgången från i fredags. S&P 500-index befinner sig, efter åtta uppgångsveckor på raken, nu mindre än 1 procent från rekordnoteringen från januari 2022.
På den breda marknaden ökade S&P 500-index med 0,42 procent till 4 774,75. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet 0,08 procent som lägst och 0,63 procent som högst.
Teknologitunga Nasdaq Composite steg med 0,54 procent till 15 074,57. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet 0,21 procent som lägst och 0,72 procent som högst.
Sektormässigt hade energi den bästa utvecklingen, plus 0,87 procent, medan hälsovård noterades för den svagaste utvecklingen, plus 0,22 procent.
Räntan på den amerikanska tioåriga obligationen steg 1 punkt till 3,90 procent. I dag på morgonen noteras räntan till 3,88 procent.
Brentoljan steg 2,60 procent till 80,85 dollar och WTI-oljan ökade 2,73 procent till 75,57 dollar. Brent står i dag i 80,81 dollar, medan WTI-noteringen är 75,42 dollar.
Guldpriset (termin) steg 0,03 procent till 2 069,80 dollar. I dag står guldet i 2 076,20 dollar.
Dollarn försvagades till 1,1045 mot euron, från 1,1017 dagen innan. I dag står dollarn i 1,1039. En dollar kostar i dag 9,9958 kronor, att jämföra med 9,9968 föregående handelsdag.
Asien
Börserna i Asien-regionen rör sig överlag uppåt på onsdagen. Onlinespelsbolag stiger på förhoppningar om att det tidigare utkastet om hårdare restriktioner kring spelande ska mildras av myndigheterna efter kritik.
Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 steg med 1,13 procent till 33 681,24. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet 0,65 procent som lägst och 1,35 procent som högst.
Det bredare japanska Topix-indexet ökade med 1,13 procent till 2 365,40. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet 0,49 procent som lägst och 1,23 procent som högst.
Affärer
Läkemedelsbolaget Astra Zeneca har ingått ett definitivt avtal om förvärv av Gracell Biotechnologies. Astra Zeneca betalar initialt cirka en miljard dollar kontant, och hela affären kan uppgå som mest till 1,2 miljarder dollar, motsvarande 12 miljarder kronor. Gracell utvecklar läkemedel för behandling av cancer och autoimmuna sjukdomar.
Läkemedelsbolaget Bristol-Myers Squibb förvärvar läkemedelsutvecklaren Rayzebio för 4,1 miljarder dollar. Företaget är verksamt inom radiofarmaceutisk terapi (RPT) för behandling av tumörer. Erbjudandet låg på 62,50 dollar per aktie och har godkänts av styrelsen i Rayzebio.
Mobiltillbehörsbolaget Strax har via dotterbolag avyttrat Urbanista för 25 miljoner euro, motsvarande 276 miljoner kronor, till kreditinvesteraren P Capital Partners.
Företagsnytt
Byggbolaget Skanska har tecknat avtal med amerikanska delstaten Tennessee om renovering av den historiska War Memorial Building i Nashville. Kontraktet är värt 81 miljoner dollar, motsvarande cirka 860 miljoner kronor.
Medicinteknikbolaget Chordate Medical avser att genomföra en företrädesemission av units på cirka 41,8 miljoner kronor före emissionskostnader.
Sverige
Det är fortfarande för tidigt att säga om Riksbanken har gått för hårt fram med räntehöjningarna från 2,5 till 4 procent under det senaste året. Det säger Riksbankschefen Erik Thedéen, som tillträdde på positionen för ett år sedan. – Det finns en risk att vi har tagit i för mycket. Det finns en risk att vi har tagit i för lite. Vi försöker förstå omvärlden så gott vi kan för att fatta rimliga beslut, säger Thedéen till TT.
Turkiets utrikesutskott har godkänt Sveriges Natoansökan under annandag jul, rapporterar SVT. Sveriges medlemskap var den sista punkten på listan som avhandlades. Efter att den fått grönt ljus är det nu upp till Turkiets parlament att godkänna Sverige som medlem.
Den svenska e-handeln hade en fortsatt svag utveckling under november. Det visar Svensk Handels E-handelsindikator. E-handelns omsättning i november uppskattas till 14,3 miljarder kronor. Det är en minskning med 15 procent i löpande priser jämfört med november 2022.
Från omvärlden
Danska vindkraftsbolaget Vestas offentliggör nya order i USA och Australien på totalt 1 199 megawatt. Den större affären är i USA på 945 megawatt till ett icke namngivet vindkraftsprojekt. Vestas ska leverera 210 stycken V163-4.5 turbiner.
AI-startupen OpenAI sägs vara i tidiga diskussioner om att ta in ny finansiering till en värdering på eller över 100 miljarder dollar, motsvarande 1 000 miljarder kronor. Det uppger källor med insyn för Bloomberg News.
Norska biometribolaget Idex har ingått avtal om att utfärda en konvertibel obligation till Heights Capital Management på 100 miljoner norska kronor.
Amerikanska chipjätten Intel ska bygga en ny fabrik i södra Israel för 25 miljarder dollar, motsvarande 250 miljarder kronor. Detta gör investeringen till den största någonsin i landet från ett utländskt bolag. Israel kommer att ge ett stöd på 3,2 miljarder dollar för utbyggnaden av fabriken fördelat över flera år, enligt israeliska medier.
Storbritanniens näst rikaste man Jim Ratcliffe har köpt in sig i fotbollsklubben Manchester United för motsvarande 16 miljarder kronor. Den förvärvade andelen uppgår till 25 procent och miljardären kommer framöver ta kontroll över klubbens fotbollsaffärer.
Makro
Industrivinsterna i Kina ökade 29,5 procent i årstakt i november. Hittills i år har vinsterna gått ner med 4,4 procent.
Konsumentförtroendet i Finland sjönk i december till -13,3, från -12,4 föregående månad.
Detaljhandelsförsäljningen i Norge ökade 0,4 procent i månadstakt i november. Under oktober låg ökningen på nedreviderade 0,4 procent (preliminärt 0,6).
Håll ögonen på idag:
BÖRS
Stämmor
10:00 Alltainer, 10:00 Eurobattery Minerals (extra), 10:00 Nosa (extra)
Corporate Actions
Nord Insuretech sista dag för handel på First North före flytt till NGM
Övriga händelser
Europa pappersstatistik från Euro Graph
MAKRO
09:00 Tjeckien konsumentförtroende
09:00 Tjeckien företagens förtroende
10:00 Österrike PMI industri
14:55 USA Redbook
16:00 USA Richmond Fed index
17:00 Ryssland industriproduktion
17:00 Ryssland detaljhandel
17:00 Ryssland arbetslöshet
22:00 Sydkorea företagens förtroende
22:30 USA API oljelager

