Börsen lyfter – Ericsson fortsätter uppåt
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Börsen lyfter – Ericsson fortsätter uppåt

Börsen lyfter – Ericsson fortsätter uppåt

Stockholmsbörsens uppgång håller i sig. Vid lunchtid är OMXS-index upp 0,8 procent.

Uppgången är bred med medparten av bolagen på OMXS30-listan på plus. Bland dagens stora vinnare märks Atlas Copco , detta efter det att nederländska halvledarkoncernen ASML släppt delårssiffror under morgonen.

ASML är kund till just Atlas Copco, vars aktie nu lyfter 2,3 procent. Investor, som är storägare i Atlas Copco, stiger samtidigt 1,6 procent.

Försvarskoncernen Saab fortsätter att backa, i dag 3,0 procent, och aktien är ned nästan 8 procent den senaste månaden.

Ericsson som under tisdagen rapportrusade har vänt en inledande nedgång till en svag uppgång. Aktien stiger 0,5 procent.

Runtom i Europa är det mestadels positivt och framförallt då på Parisbörsen vars CAC40-index lyfter 2,6 procent, den största uppgången sedan april tidigare i år.

Källa: TT

Nyhetsbrev