Finanssajten: Detta är vinnaren bland serieförvärvarna – ”kan fortfarande vara ett fynd”

De fyra stora serieförvärvarna på Stockholmsbörsen har krossat index under ett decennium. Ett särskilt namn sticker ut – med bäst historik och högst avkastning på investeringarna. Ändå värderas det i linje med konkurrenterna.
Kategorin serieförvärvare bygger på en enkel men krävande logik: köp upp mindre bolag systematiskt, återinvestera kassaflödet och upprepa. För de fyra största – Indutrade, Lifco, Lagercrantz och Addtech – har modellen fungerat exceptionellt väl. EFN tar tempen på bolagen i en färsk analys.
En tillväxtmaskin med imponerande varvtal
Försäljningen har vuxit med 13 procent per år i snitt under tio år. Ebita, det vill säga rörelseresultatet justerat för förvärvsavskrivningar, har ökat med 18 procent årligen och det fria kassaflödet justerat för förvärv med hela 23 procent.
En avgörande förutsättning för att maskinen inte ska hacka är att resultaten faktiskt omvandlas till kassaflöde. Bolagen har i snitt konverterat 74 procent av ebita till fritt kassaflöde och återinvesterat 88 procent av det operativa kassaflödet i nya förvärv – en återinvesteringstakt som kräver hög avkastning för att motiveras.

Addtech distanserar konkurrenterna på avgörande mått
Avkastningen på investerat kapital uppgår till 16 procent i snitt för gruppen. Det mest avslöjande måttet är dock ROIIC – avkastningen på de senaste årens investeringar – som visar om bolagen lever på gamla meriter eller fortsätter leverera.
Enligt EFN:s genomgång toppar Addtech med 21,7 procents ROIIC. Lagercrantz följer på 18,0 procent, Lifco på 16,5 procent och Indutrade på 10,8 procent.
Gruppens snitt-ROIIC på 17 procent överstiger snitt-ROIC på 16 procent. Det antyder att avkastningen på nya investeringar faktiskt förbättras snarare än försämras.
Trots den tydliga kvalitetsledningen värderas Addtech till 23–25 gånger årets ebita, i nivå med Lagercrantz och Lifco. Indutrade handlas lägre, kring 19 gånger.
Indutrade levererade en stark rapport tidigare i sommar som belönades med en tvåsiffrig kursuppgång. EFN har tidigare köprekommenderat aktien.
Addtech är det bolag som sticker ut med bäst historik och högst avkastning på investeringarna. Värderingen är i linje med konkurrenterna, men kan bolaget fortsätta leverera på liknande sätt är aktien ett fynd, skriver tidningen.
Nyligen pekade också Dagens industri ut Addtech, Lifco och Lagercrantz som de främsta serieförvärvarna.


