Uppgång eller nedgång? Detta tror experterna om börsen nästa år

Stockholmsbörsen går mot ett år kantat av både förväntad återhämtning och betydande osäkerhet. Investerare och analytiker ser möjligheter i flera sektorer – men varnar samtidigt för globala risker och effekterna av amerikansk AI-hausse.
Inför 2026 riktas fokus mot Stockholmsbörsens potential för uppgång, drivet av en förstärkt svensk ekonomi och fallande inflation, samtidigt som globala riskfaktorer och höga värderingar i AI-sektorn kan skapa turbulens.
Det framgår av genomgångar och intervjuer från Dagens industri och Morningstar.
Fler potentiella vinnare
Fastighetssektorn och konsumentnära bolag nämns som potentiella vinnare utöver småbolag om den ekonomiska återhämtningen håller i sig, enligt Morningstar.
De lyfter fram att dessa branscher kan dra nytta av stigande reallöner, skattesänkningar och förbättrade finansieringsmöjligheter.
Bland storbolagen framhålls banksektorn som fortsatt intressant enligt Morningstars analytiker, trots att flera svenska banker har haft kraftiga kursuppgångar under 2025, där Nordea och Swedbank har noterat kursuppgångar på cirka 40 procent sedan årsskiftet.
Handelsbanken handlas enligt deras bedömning under sitt uppskattade verkliga värde, medan Nordea, Swedbank och SEB värderas nära sina respektive fair value-nivåer.
Global osäkerhet - en risk för Stockholmsbörsen
Samtidigt som den svenska ekonomin visar tecken på återhämtning, finns betydande risker kopplade till omvärlden.
Morningstar och flera experter varnar för att den amerikanska AI-sektorns höga värderingar kan innebära en risk för börsutvecklingen även i Sverige. Om de största amerikanska teknikbolagen tappar i värde, kan det få återverkningar globalt.
Erik Lundkvist, förvaltningschef på Coeli, framhåller att AI-relaterade aktier utgör en av de största riskerna för Stockholmsbörsen, och pekar också på den amerikanska konjunkturen som ytterligare en osäkerhetsfaktor.
De största amerikanska teknologibolagen som hittills dominerar AI-hypen på börsen står för så stor del av såväl amerikanska som globala aktieindex att om de faller kommer de dra med sig världens börser nedåt. Även om marknaderna undviker en krasch under 2026 så är det rimligt att förvänta sig att den höga koncentrationen kommer medföra att svängningarna på börsen kan bli betydligt högre.
Erik Lundkvist, förvaltningschef på Coeli.
Karl Hedberg på DNB Carnegie Private Banking bedömer dock att Stockholmsbörsen kan stå emot en eventuell fortsatt AI-frossa på sikt, då värderingarna i Sverige anses vara rimliga och den inhemska ekonomin är tidigt i återhämtningsfasen.
Geopolitiska spänningar, osäkerhet kring kriget i Ukraina och handelsrelationerna med USA lyfts också fram som faktorer som kan påverka börsen negativt.

Revansch för småbolagen?
Inför det kommande året ger flera profilerade investerare och förvaltare sina råd till sparare i Dagens industris julkalender.
Matilda Rickman, förvaltare på Case, pekar ut småbolag som en möjlig vinnare under 2026. Hon framhåller att mindre bolag haft en svag utveckling trots att många visat tillväxt i både omsättning och lönsamhet.
Hon anser även att värderingarna nu är mer attraktiva och att småbolag kan komma att gå bättre än större bolag framöver.
Så mycket ska börsen upp nästa år
Christer Gardell, finansman och vd på Cevian Capital, förespråkar försiktighet mot högt värderade segment, såsom krypto, AI och försvarsrelaterade aktier, och rekommenderar i stället stabila bolag med starka kassaflöden och låga värderingar.
Gardell tror dessutom på att börsen ska upp 15 procent nästa år, förutsatt att finansbubblorna håller ett år till.
Privatinvesteraren Arne "Kavastu" Talving betonar vikten av att spara rabatter vid inköp och investera regelbundet, exempelvis i stora investmentbolag som Investor.
Även "Kavastu" tror att Stockholmsbörsen har goda möjligheter att stiga 10–15 procent under 2026 givet dagens förutsättningar.
Försiktigare syn
Torsten Jansson, grundare och vd på New Wave, lyfter fram storbanker och industribolag som Volvo som trygga alternativ. Han tror även att försvarsindustrin kan gå starkt med tanke på det globala läget.
Jansson påpekar dessutom att läget i världen sällan varit så svår att förutsäga som nu, men att han tror på en viss uppgång.
Charlotta Faxén, förvaltare på Aktie-Ansvar, betonar vikten av att fortsätta spara regelbundet och se över sitt sparande årligen för att undvika att dras med i marknadens svängningar.
Hon är svagt optimistisk inför nästa års börsår.
Ett år fyllt av möjligheter och risker
Sammanfattningsvis står Stockholmsbörsen inför ett år där såväl möjligheter som risker är tydligt närvarande.
Återhämtningen i svensk ekonomi och stabila räntor kan ge stöd åt marknaden, men utvecklingen påverkas i hög grad av faktorer utanför Sveriges gränser.
Investerare rekommenderas att ha en tydlig strategi och vara beredda på volatilitet.





