Nyhet

Angler

Angler Gaming minskar omsättning och rörelseresultat - tappar både i aktiva och betalande kunder

Bettingbolaget Angler Gaming redovisar minskande omsättning under första kvartalet jämfört med samma period året innan. Antalet aktiva och betalande kunder minskade jämfört med året innan.

Under kvartalet har Angler Gaming arbetat för att förbättra sitt sportbokserbjudande, sitt CRM-system samt sin Gaming Platform. Bolaget har även tecknat två nya B2B-projekt som är planerade att lanseras under tredje kvartalet.

Omsättningen sjönk 42,2 procent till 7,8 miljoner euro (13,5).

Antalet nya registrerade kunder ökade till 74 751 (71 709). Antalet nya betalande kunder minskade till 13 185 (29 813) jämfört med samma period året innan. Även antalet aktiva kunder minskade till 68 245 från 85 325 jämfört med samma period året innan.

Rörelseresultatet blev 0,4 miljoner euro (3,8), med en rörelsemarginal på 5,1 procent (28,1).

Resultatet före skatt var 0,1 miljoner euro (3,4).

Resultatet efter skatt blev 0,1 miljoner euro (3,3), en minskning med 97,0 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,0002 euro (0,0447), vilket innebär en minskning med 99,6 procent mot föregående år.

Likvida medel uppgick till 5,5 miljoner euro (11,0).

Angler Gaming guidar också för början av Q2. Under de första 39 dagarna av Q2 steg nettospelintäkterna med 9 procent jämfört med under Q1 2022. Jämfört med under de 39 första dagarna av Q2 2021 är nettospelintäkterna däremot 23 procent lägre.

Angler Gaming, MEURQ1-2022Q1-2021Förändring
Nettoomsättning7,813,5-42,2%
Rörelseresultat0,43,8-89,5%
Rörelsemarginal5,1%28,1%
Resultat före skatt0,13,4-97,1%
Nettoresultat0,13,3-97,0%
Resultat per aktie, EUR0,00020,0447-99,6%
Likvida medel5,511,0-50,0%


http://media.finwire.com/media/FWS00744C0-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Angler Gaming

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Angler Gaming

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt