Catena bygger kylterminal i Sundsvall - investering på 120 miljoner kronor
Fastighetsbolaget Catena ska bygga en ny kylterminal i Sundsvall, som omfattar drygt 5 000 kvadratmeter och innebär en investering inkluderat markförvärvet på 120 miljoner kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.
Terminalen byggs med ett tioårigt hyresavtal med logistikbolaget Kyl & Frysexpressen Nord. Investeringen finansieras via egna medel och tillgängliga krediter och beräknat driftnetto uppgår till cirka 8,1 miljoner kronor.
"Catena ser stora möjligheter i Norrland med sin expansiva gröna industri som växer kraftigt i regionen. Den logistiska infrastrukturen i regionen behöver expanderas och här kan Catena bistå som partner till våra kunder", säger Tobias Karlsson, regionchef Stockholm, Catena.
Byggandet inleds under tredje kvartalet i år och inflyttning beräknas till tredje kvartalet 2024.