Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Outokumpus

Outokumpus justerade rörelseresultat högre än väntat - men väntas sjunka i Q3

Finländska tillverkaren av rostfritt stål Outokumpu redovisar en omsättning som var lägre än väntat under andra kvartalet. Samtidigt var det justerade rörelseresultatet klart högre än väntat.

Omsättningen steg 57,6 procent till 2 951 miljoner euro (1 873). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 3 170.

Stålleveranserna sjönk 3,7 procent till 603 000 ton under perioden.

Ebitda-resultatet blev 547 miljoner euro (223), med en ebitda-marginal på 18,5 procent (11,9).

Justerat ebitda-resultat uppgick till 547 miljoner euro (223), väntat 458, med en justerad ebitda-marginal på 18,5 procent (11,9).

Rörelseresultatet blev 483 miljoner euro (163). Rörelsemarginalen var 16,4 procent (8,7).

Justerat rörelseresultat uppgick till 483 miljoner euro (163), väntat var 393, med en justerad rörelsemarginal på 16,4 procent (8,7).

Resultatet före skatt var 467 miljoner euro (143).

Resultatet efter skatt blev 385 miljoner euro (129).

Resultat per aktie hamnade på 0,78 euro (0,28), vilket är 14,7 procent bättre än analytikerkonsensus som låg på 0,68.

Bolaget förväntar sig ett lägre justerat ebitda under tredje kvartalet jämfört med andra kvartalet. Leveranserna av rostfritt stål väntas minska med 10-20 procent jämfört med kvartalet innan. Guidningen avser kvarvarande verksamhet.

Outokumpu, MEURQ2-2022KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2021Förändring
Nettoomsättning2 9513 170-6,9%1 87357,6%
EBITDA547223145,3%
EBITDA-marginal18,5%11,9%
EBITDA, justerat54745819,4%223145,3%
EBITDA-marginal, justerad18,5%14,4%11,9%
Rörelseresultat483163196,3%
Rörelsemarginal16,4%8,7%
Rörelseresultat, justerat48339322,9%163196,3%
Rörelsemarginal, justerad16,4%12,4%8,7%
Resultat före skatt467143226,6%
Nettoresultat385129198,4%
Resultat per aktie, EUR0,780,6814,7%0,28178,6%
Konsensusdata från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM0078B31-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Outokumpu

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Outokumpu

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt