Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Parvus in som näst största ägare i Unicredit

Londonbaserade Parvus Asset Management är nu den näst största ägaren i italienska storbanken Unicredit efter att ägandet ökat till 5 procent. Det rapporterar Reuters.

Amerikanska fondjätten Blackrock är den största ägaren. Parvus har varit aktieägare länge, uppger grundaren Edoardo Mercadante för nyhetsbyrån.

Unicredit är en av de europeiska banker som har störst exponering mot Ryssland. Det har också satt hård press på bankaktien sedan kriget inleddes i februari.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om UniCredit

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien UniCredit

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt