Solidx i avtal med Elgiganten för leasing av utrustning till sina konsulter - minskar kostnader
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Solidx i avtal med Elgiganten för leasing av utrustning till sina konsulter - minskar kostnader

It-konsultbolaget Solidx har ingått ett leasingavtal med Elgiganten och deras samarbetspartner De Lage Landen Finans avseende hårdvaror. Det framgår av ett pressmeddelande.

Under hårdvaror ingår datorer, telefoner och nödvändigheter som Solidx konsulter behöver för hemmakontoret. Bakgrunden till varför Solidx ingått avtalet är för att minska de initiala kostnaderna som uppstår vid rekrytering av nya konsulter.

”Utan de höga initiala kostnaderna tillåts bolaget att erhålla en bättre likvid kassa för att kunna bibehålla en hög personaltillväxt och minimera riskerna som förknippas med de initiala kostnaderna. Totalkostnaderna för hårdvarorna förväntas sjunka då alla inköp samlas hos en återförsäljare. Leasingkostnaden fördelas linjärt över leasingavtalets löptid vilket inte medför en omedelbar och ansenlig kostnadspåverkan på resultatet”, skriver Solidx.

Enligt Solidx bedöms avtalet leda till kostnadsbesparingar på cirka 18,5 procent för varje nyanställd konsults leasade hårdvaror, samt ytterligare cirka 10 procent för deras hemmakontor.

Nyhetsbrev