Aktierna som står pall när det stormar – här är proffsens ”evighetsportföljer”

Osäkerhet och tvära kast har kommit att prägla första halvåret på börsen. Investeringar i stora investmentbolag och mindre konjunkturkänsliga aktier kan ge stabil avkastning trots marknadsosäkerhet. Experter rekommenderar en varierad portfölj med fokus på långsiktig tillväxt.
- Fokusera på stora investmentbolag för riskspridning och stabilitet.
- Undvik konjunkturkänsliga konsumentvarubolag för att minska riskerna.
- Inkludera defensiva aktier med lägre tullrisk för en trygg portfölj.
Experter som finanssajten EFN talat med rekommenderar att investera i stora investmentbolag och defensiva aktier för att hantera marknadsosäkerhet. Dessa bolag anses kunna erbjuda stabilitet och tillväxt på lång sikt trots ekonomiska svängningar.
Stora bolag för riskspridning
Per H Börjesson, vd för Spiltan Invest, förespråkar svenska bolag för att minska valutarisk. Han lyfter fram investmentbolag som Investor och Lundberg för deras diversifiering och stabilitet.
Latour har en stark industrirörelse. Börjesson nämner också Berkshire Hathaway som ett amerikanskt val med låg risk tack vare sin stora kassa.
Investor har avkastat mer än börsen 14 år på raken. Tanken är väl att växa lite mer på den onoterade delen och de har varit duktiga på att växa, så det finns ingen anledning till att de inte kan fortsätta att utvecklas där heller.
Robert Oldstrand, aktiestrateg Swedbank
Robert Oldstrand från Swedbank rekommenderar också Investor, samt bolag som Assa Abloy och SEB. Dessa bolag anses ha stabila intäkter och en god förmåga att klara av konjunkturförändringar.
Defensiva val med potential
Hanna Lindbo, förvaltare på Ålandsbanken, betonar aktier med defensiv karaktär och lägre tullrisk. Hon lyfter fram Novo Nordisk och Astra Zeneca som exempel på sådana bolag. Dessa aktier har trots nedgångar potential för tillväxt tack vare starka pipelines och förbättrad lönsamhet.
Lindbo nämner även Essity, som genom interna åtgärder har förbättrat sin lönsamhet. Bolaget har sålt delar av sin verksamhet och minskat exponeringen mot vissa marknader, vilket kan ge positiva effekter på marginalerna.