Folkets favoritaktier under lupp – så lyder analytikernas dom
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Folkets favoritaktier under lupp – så lyder analytikernas dom

Folkets favoritaktier under lupp – så lyder analytikernas dom

Svenska folkets favoritaktier granskas nu av analytiker i en ny översikt. Rekommendationerna varierar kraftigt mellan bolagen, från tydliga köpråd till avrådan om sälj. Flera välkända företag sticker ut i analysen.

  • Volvo får flest köprekommendationer bland storbolagen.
  • Saab har rusat på börsen men rekommenderas ändå till sälj av många analytiker.
  • Handelsbanken får flest säljråd bland de största aktierna.

Analysplattformen Placera har med hjälp av data från Factset och Euroclear sammanställt analytikernas råd kring svenskarnas mest ägda aktier. Genomgången visar på betydande skillnader i synen mellan olika bolag.

Stora skillnader i rekommendationerna

Volvo utmärker sig med elva köprekommendationer, vilket är flest bland de undersökta bolagen. Aktien har även åtta neutrala och endast ett säljråd. Den genomsnittliga uppsidan jämfört med analytikernas riktkurs är 8,3 procent.

SSAB följer därefter med nio köpråd och en potentiell uppsida på nästan 21 procent enligt analytikernas riktkurser.

Den aktie som har flest säljrekommendationer är Handelsbanken, där tio analytiker avråder från köp. Den genomsnittliga skillnaden mot riktkursen är -0,8 procent.

Saab sticker ut trots kursuppgång

Försvarsbolaget Saab har haft en stark utveckling på börsen och stigit med över 130 procent hittills i år. Trots detta får aktien åtta säljråd och endast en köprekommendation.

Aktiefavoriten Saab har rusat med över 130% i år. Samtidigt ger åtta analytiker en säljrekommendation, fyra sätter neutral och en rekommenderar köp.

Placera.

Investor, som är den mest ägda aktien bland svenskar, får fem köprekommendationer, tre neutrala råd och ett säljråd. För Investor ligger den genomsnittliga uppsidan på 11,5 procent.

Telia och Ericsson får blandade omdömen, medan H&M och Swedbank har större andel neutrala och säljrekommendationer. Analytikernas bedömningar visar att det råder stor variation i synen på de svenska storbolagen.

Bolagen med flest köpråd:

Bolag Antal köpråd Neutral Sälj Upp/nedsida (%)
Volvo 11 8 1 8,3
SSAB 9 6 1 20,9
Ericsson 6 14 4 2,3
Investor 5 3 1 11,5
Telia 5 11 2 2,3

Bolagen med flest säljråd:

Bolag Antal säljråd Köp Neutral Upp/nedsida (%)
Handelsbanken 10 1 9 –0,8
Saab 8 1 4 –19,1
H&M 8 1 13 –10,0
Swedbank 5 5 11 –3,1
Ericsson 4 6 14 2,3

Källa: Placera / Factset.

Nyhetsbrev