Nyhet

Ambu

Ambu minskade rörelseresultatet mer än väntat i andra kvartalet, sänker helårsutsikterna

Danska läkemedelsbolaget Ambu redovisar en omsättning i linje med förväntat under andra kvartalet. Rörelseresultatet var sämre än väntat. Bolaget sänker helårsprognosen.

Omsättningen steg 12,1 procent till 1 122 miljoner danska kronor (1 001). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 1 140. Organisk tillväxt var 8 procent (6).

Ebitda-resultat blev 125 miljoner danska kronor (150), med en ebitda-marginal på 11,1 procent (15,0).

Rörelseresultatet blev 47 miljoner danska kronor (100), väntat rörelseresultat var 56,5. Rörelsemarginalen var 4,2 procent (10,0).

Resultatet före skatt var 182 miljoner danska kronor (115).

Resultatet efter skatt blev 175 miljoner danska kronor (95) och per aktie 0,69 danska kronor (0,38).

Ambu reviderar sina utsikter för helåret på grund av makroekonomiska motvindar, volatilitet i försörjningskedjan, fortsatt arbetsbrist i sjukhus och nedskrivningar av råmaterial. Bolaget förväntar sig nu en organisk tillväxt på 13 procent eller högre (tidigare +15 procent), och en rörelsemarginal på 5 procent eller högre (tidigare +7 procent).

Ambu har tappat mer än 70 procent av sitt värde under det senaste året.

Ambu, MdkkQ2-2021/2022KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2020/2021Förändring
Nettoomsättning1 1221 140-1,6%1 00112,1%
EBITDA125150-16,7%
EBITDA-marginal11,1%15,0%
Rörelseresultat4756,5-16,8%100-53,0%
Rörelsemarginal4,2%5,0%10,0%
Resultat före skatt18211558,3%
Nettoresultat1759584,2%
Resultat per aktie, dkk0,690,3881,6%
Konsensusdata från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM0073E03-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Ambu

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Ambu

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt