Mälaråsen ökade EPRA NRV med 13,8 procent under första kvartalet
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Nyheter Finwire / Börskollen

Mälaråsen ökade EPRA NRV med 13,8 procent under första kvartalet

Mälaråsen

Fastighetsbolaget Mälaråsen redovisar ett lägre förvaltningsresultat under första kvartalet, jämfört med samma period året innan.

"Bolagets verksamhet och resultat har under årets första kvartal utvecklats enligt plan. Vi kan konstatera att, trots pågående oroligheter i världen, att bolagets affärsmodell fortsatt fungerar och att vi inte har påverkats av händelserna i omvärlden", skriver styrelsen i rapporten.

Hyresintäkterna uppgick till 15,5 miljoner kronor (15,1), en ökning med 2,6 procent mot föregående år.

Driftnettot uppgick till 15,7 miljoner kronor (15,0), en ökning med 4,7 procent mot föregående år.

Förvaltningsresultatet uppgick till 11,0 miljoner kronor (11,2), en minskning med 1,8 procent mot föregående år. Minskningen förklaras av höjd ränta i och med förra årets refinansiering.

Resultatet efter skatt blev 26,5 miljoner kronor (10,1), en ökning med 162,4 procent mot föregående år. Under den innevarande perioden uppgick de orealiserade värdeförändringarna avseende räntederivat till 20,8 miljoner kronor och under jämförelseperioden uppgick de till 0 tkr.

Resultat per aktie hamnade på 9,87 kronor (3,8), vilket innebär en ökning med 159,7 procent mot föregående år.

Substansvärde, EPRA NRV, per aktie låg på 236,68 kronor (207,91), en ökning med 13,8 procent.

"Vår affärsmodell är även väl förberedd för stigande räntor då vi, utöver vårt underliggande starka kassaflöde med 100 procent inflationsjusterade hyresintäkter, långa hyresavtal med stark hyresgäst, starka lägen på våra fastigheter och en stark balansräkning, har bunden ränta på samtliga banklån", anslår styrelsen.

Mälaråsen, MkrQ1-2022Q1-2021Förändring
Hyresintäkter15,515,12,6%
Driftöverskott15,715,04,7%
Förvaltningsresultat11,011,2-1,8%
Nettoresultat26,510,1162,4%
Resultat per aktie, kronor9,873,8159,7%
Substansvärde, EPRA NRV, per aktie, kronor236,68207,9113,8%


http://media.finwire.com/media/FWS0074CE8-table-1

Börskollens app – Högt betyg ⭐⭐⭐⭐⭐ och 250.000 nedladdningar

Ladda hem

Vårt nyhetsbrev – Utvalda börsnyheter och heta investeringscase varje vecka

Prenumerera

Läses av andra just nu

Innehåller annonslänkar

Så kommer du igång med trading

Här lyfter vi fram trading som utbildningstema, så att du som läsare ska få en möjlighet att fördjupa dig mer och spetsa dina kunskaper. Nedan finner du ett antal matiga guider och vi lyfter även fram vårt förstahandsval av mäklare och plattform: IG.

STÄNG X
Bästa valet för trading – Bra erbjudande & gratis utbildning
Världsledande global tradingmäklare med prisbelönt app
Gratis att öppna konto & demokonto (fiktiv handel)
KOM IGÅNG

74% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos de här leverantörerna.

Populära ekonominyheter

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt