Nyhet

Morgonkollen 20 september - Aktuella börshändelser som du bör ha koll på

Morgonkollen 20 september - Aktuella börshändelser som du bör ha koll på
Stockfoto
Sammanfattning med allt du behöver veta om nattens/dagens viktigaste börshändelser.

20 september 2022


God morgon

Stockholmsbörsen väntas inleda tisdagen med lätta uppgångar.

Euro Stoxx 50-terminen stiger med 0,37 procent, FTSE 100-terminen ökar 0,68 procent och DAX terminen stiger 0,42 procent.


New York

De amerikanska börserna steg under dagen och avslutade med svarta siffror. Under dagen nådde amerikanska tioåringen strax över 3,5 procent, dess högsta nivå sedan 2011. Idag på morgonen ligger räntan på 3,48 procent.

Onsdag denna veckan kommer Federal Reserve med räntebesked, och marknaden förväntar sig minst en höjning på 75 punkter.

På den breda marknaden ökade S&P 500-index med 0,69 procent till 3 899,89. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet -0,90 procent som lägst och 0,70 procent som högst.

Teknologitunga Nasdaq Composite steg med 0,76 procent till 11 535,02. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -0,97 procent som lägst och 0,78 procent som högst.

Sektormässigt hade material den bästa utvecklingen, plus 1,63 procent, medan hälsovård noterades för den svagaste utvecklingen, minus 0,54 procent.

Räntan på den amerikanska tioåriga obligationen steg 3 punkter till 3,48 procent. I dag på morgonen noteras räntan till 3,48 procent.

Brentoljan steg 0,71 procent till 92,00 dollar och WTI-oljan ökade 0,71 procent till 85,36 dollar. Brent står i dag i 92,08 dollar, medan WTI-noteringen är 85,29 dollar.

Guldpriset föll 0,31 procent till 1 678,20 dollar. I dag står guldet i 1 682,40 dollar.

Dollarn försvagades till 1,0025 mot euron, från 1,0016 dagen innan. I dag står dollarn i 1,0023. En dollar kostar 10,7897 kronor, att jämföra med 10,7736 föregående handelsdag.


Asien

Det är breda uppgångar på de asiatiska börserna. Under morgonen kom nya siffror för den japanska inflationen. Konsumentpriserna ökade mer än väntat i årstakt och steg 3 procent i augusti, väntar var 2,9 procent.

Storbanken UBS har sänkt sina prognoser för Kinas ekonomiska tillväxt till 2,7 procent från 3 procent för 2022. För 2023 sänks prognosen till 4,6 procent från 5,4.

Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 steg med 0,44 procent till 27 688,42. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet 0,22 procent som lägst och 1,23 procent som högst.

Det bredare japanska Topix-indexet ökade med 0,45 procent till 1 947,27. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet 0,30 procent som lägst och 0,95 procent som högst.


Företagsnytt:

Fondjätten Swedbank Robur ger nu tummen upp till höjda budet på bilglasbolaget Cary Group. Swedbank Robur tackade nej till det tidigare budet om 65 kronor per aktie. Det höjda budet, värt 70 kronor per aktie, föll fondbolaget mer i smaken och nu kommer alltså Robur att lämna in sina aktier.

Danska Sydbank växlar upp sin vinstprognos för 2022 till 1 500-1 700 miljoner danska kronor. Uppvärderingen sker mot bakgrund av en "signifikant" ökning av kärnintäkterna och en fortsatt stram syn på kostnader.

Amerikanska biltillverkaren Ford varnar för att det kommer behöva ta en extra miljard dollar i kostnader under tredje kvartalet på grund av inflationen och försörjningsproblem. Det justerade rörelseresultatet väntas i tredje kvartalet uppgå till 1,4-1,7 miljarder dollar. Samtidigt upprepas helårsprognos om att det justerade rörelseresultatet blir på mellan 11,5-12,5 miljarder dollar.

Tyska konsumentvarubolaget Henkel höjer sin helårsprognos avseende försäljning. Den organiska försäljningstillväxten för 2022 väntas bli med 5,5 till 7,5 procent. För affärsområdet Adhesive Technologies väntas den organiska försäljningstillväxten öka med 10-12 procent.


Sverige:

Det råder ett rekordstort intresse från svenskar att teckna rörlig bolåneränta. Det framgår av en undersökning som SBAB låtit göra. Totalt 80 procent av bolånejättens nya villakunder valde rörlig ränta i augusti. I juli var motsvarande siffra 71 procent och i juni 57 procent. Även bostadsrättsägarna väljer rörlig ränta. Totalt 86 procent valde rörlig ränta, upp från 79 procent i juli och 64 procent i juni.


Från omvärlden:

Räntorna fortsätter att stiga runt om i världen. Singapores tioåriga statsobligationsränta handlades under tisdagen till 3,241 procent, vilket är nära den högsta nivån på 14 år.

Teknikjätten Apple kommer att höja priserna för köp i App Store eller köp-i-appen från och med den 5 oktober i ett flertal länder, däribland Sverige. Det skriver bolaget i ett inlägg på sin sajt. Det lägsta svenska priset blir nu 13 kronor.

Ryssland överväger att höja skatten inom naturgas- och oljesektorn som ett sätt att täppa till budgetgapet för 2023. Det rapporterar lokala tidningen Kommersant med hänvisning till källor. Det som ligger högst på agendan är att höja tullen på gasexporten med upp till 50 procent, samt börja ta en avgift på flytande naturgas, LNG, och höja de inhemska gaspriserna så att företagen betalar mer skatt i mineralutvinning.

USA:s energidepartement uppgav på måndagen att man kommer att sälja upp till 10 miljoner fat olja från den strategiska oljereserven för leverans i november. USA planerar att totalt sälja 180 miljoner fat olja från sina reserver och på så vis hoppas man att priserna dämpas.

Världsbankens chef David Malpass varnar för risken att en global ekonomisk avmattning kan följa med ända in till 2023. I en intervju med Fox Business säger Maplass att den rådande energikrisen sprider sig till andra sektorer som jordbruk, vilket gör att en eventuell avmattning kan hålla i sig.


Makro:

Konsumentpriserna i Japan ökade mer än väntat i årstakt och steg 3 procent i augusti. Marknaden hade enligt Bloombergs analytikerkonsensus väntat sig en ökning på 2,9 procent.

Kina lämnade som väntat ettåriga benchmarkräntan, loan prime rate, oförändrad vid 3,65 procent. Den femåriga benchmarkräntan lämnades även den oförändrad vid 4,30 procent.

Arbetslösheten i Finland uppgick till 6,7 procent i augusti. Månaden innan låg arbetslösheten på 6,6 procent.

Producentpriserna i Tyskland ökade mer än väntat i årstakt och steg med 45,8 procent i augusti. Det var över Bloombergs analytikerkonsensus som väntade sig en ökning på 36,8 procent.


Aktierekommendationer:

DNB höjer SEB till köp från behåll, riktkurs 134 kronor.


Håll ögonen på idag:

BÖRS

Rapporter
Ospecificerad tid: Trainimal

Stämmor
Fingerprint Cards (extra)

Övriga händelser
USA arkitektindex

MAKRO
09:30 Riksbanken räntebesked
10:00 ECB tal av Muller
10:00 EMU bytesbalans
10:00 Polen PPI
11:00 Riksbanken presskonferens efter räntebesked
14:30 Kanada KPI
14:30 USA byggstarter av hus
14:30 USA bygglov
14:55 USA Redbook
21:00 Argentina BNP kvartal
22:30 USA API veckovis oljelager


Nyhetsbrev