Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

NGS

NGS Group ökar rörelseresultatet - lämnar utdelning

Bemanningsbolaget NGS Group redovisar ökande omsättning under fjärde kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten fördubblades. Styrelsen föreslår utdelning med 0,50 kronor (0).

Omsättningen steg 30 procent till 138,2 miljoner kronor (106,6).

Rörelseresultatet blev 6,0 miljoner kronor (3,0), med en rörelsemarginal på 4,4 procent (2,8).

Resultatet före skatt var 5,6 miljoner kronor (3,2).

Resultatet efter skatt blev 4,3 miljoner kronor (2,6), en ökning med 65,4 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,48 kronor (0,29), vilket innebär en ökning med 65,5 procent mot föregående år.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 15,7 miljoner kronor (8,9).

"NGS starka tillväxt härrör till stor del från sköterskebemanningen som fortsatt röna stora framgångar, Rekryterings- och interimstjänster avseende specialister har också visat betydande tillväxt, liksom verksamheten inom socionombemanningen", säger vd Ingrid Nordlund.

Hon fortsätter:

"Vi ser en fortsatt ökad efterfrågan på olika kategorier av högt specialiserad personal både inom privat och offentlig sektor. Den prispress som blev en konsekvens av pandemins inträde har minskat och vi arbetar nu med sunda marginaler inom ovanstående områden".

NGS Group, MkrQ4-2021Q4-2020Förändring
Nettoomsättning138,2106,629,7%
Rörelseresultat6,03,0100,0%
Rörelsemarginal4,4%2,8%
Resultat före skatt5,63,275,0%
Nettoresultat4,32,665,4%
Resultat per aktie, kronor0,480,2965,5%
Kassaflöde från löpande verksamhet15,78,976,4%
Utdelning per aktie, kronor0,500


http://media.finwire.com/media/FWM006E707-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om NGS Group

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien NGS Group

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt