Investor: Styrelseledamöter tjänar för lite

Wallenbergsfärens maktbolag Investor vill höja ersättningarna i bolagens styrelser mer än vanligt. De tjänar för dåligt i jämförelse med andra länder, är motiveringen.
Redan i år steg arvodena i börsens storbolag med runt nio procent, enligt tidigare statistik, betydligt högre än åren före. Men det räcker inte.
– När vi tittar och jämför styrelsearvoderingarna i svenska listade bolagen så ser vi att det är ett ganska ordentligt gap, säger Investorchefen Christian Cederholm i samband med att kvartalsrapporten presenteras.
Riskerar konkurrensen
Han jämför då främst med europeiska bolag. USA ligger ytterligare en bra bit högre.
– Med ett sådant gap över tid så riskerar vi att urholka konkurrenskraften när vi ska rekrytera de allra bästa både från Sverige och från utlandet.
Hur mycket mer ska de upp?
– Det är något som varje bolag får titta på utifrån sina förutsättningar och sin konkurrenssituation, säger Cederholm.
Gäller det vd-lönerna också?
– I det här fallet har vi tittat på styrelsearvodena, när det gäller vd-löner så jämförs de alltid i varje bolag.
Spräcker svit
Investmentbolagets substansvärde uppgick den sista september till 1 028 miljarder kronor, eller 336 kronor per aktie. Under kvartalet har substansvärdet, bolagets nettoförmögenhet, ökat med 7 procent eller upp från 314 kronor per aktie sista juni.
Totalavkastningen för Investoraktien var fram till sista september i år 2 procent, sämre än Stockholmsbörsens 6 procent (avkastningsindex). Därmed riskerar Investor spräcka en svit av att ha slagit börsen 14 år i rad.
Investor är storägare i bland andra ABB, Atlas Copco, Saab, Ericsson, Electrolux och SEB.
Källa: Olle Lindström/TT