Morgonkollen 1 juli - Aktuella händelser du bör ha koll på

God morgon. Här är en sammanfattning med allt du behöver veta om nattens händelser och kommande dagens viktigaste händelser på börsen. Morgonkollen är framtagen i samarbete med Finwire News.
Stockholmsbörsen väntas inleda tisdagen uppåt.
Euro Stoxx 50-terminen stiger med 0,08 procent, FTSE 100-terminen backar 0,03 procent och DAX terminen stiger 0,12 procent
New York
De amerikanska börserna inledde den nya veckan uppåt. Helgen bjöd på en närapå dramatisk utveckling i handelssamtalen mellan USA-Kanada, där diskussionerna först bröts samman för att sedan återupptas. Samtidigt lyckades ett av Vita husets viktiga lagförslag (“Big Beautiful Bill”) klara ett hinder för att ta sig igenom kongressen.
På den breda marknaden ökade S&P 500-index med 0,52 procent till 6 204,95. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet 0,03 procent som lägst och 0,68 procent som högst.
Teknologitunga Nasdaq Composite steg med 0,47 procent till 20 369,73. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -0,04 procent som lägst och 0,71 procent som högst.
Sektormässigt hade IT den bästa utvecklingen, plus 0,98 procent, medan sällanköp noterades för den svagaste utvecklingen, minus 0,86 procent.
Räntan på den amerikanska tioårsräntan sjönk 5 punkter till 4,23 procent. I dag på morgonen noteras räntan till 4,21 procent.
Brentoljan backade 0,09 procent till 66,74 dollar och WTI-oljan sjönk 0,63 procent till 65,11 dollar. Brent står i dag i 66,44 dollar, medan WTI-noteringen är 64,80 dollar.
Guldpriset (termin) steg 0,61 procent till 3 307,70 dollar. I dag står guldet i 3 334,90 dollar.
Dollarn försvagades till 1,1789 mot euron, från 1,1719 dagen innan. I dag står dollarn i 1,1788. En dollar kostar i dag 9,4535 kronor, att jämföra med 9,4585 föregående handelsdag.
Asien
De flesta asiatiska börserna stiger under morgonen. De japanska börserna sjunker efter att Donald Trump gått till attack mot landet på Truth Social och hintat om avslutade handelssamtal. Hongkongbörsen är stängd.
Under natten och morgonen har det kommit en rad makrostatistik för olika länder. Noterbart är att det kinesiska inköpschefsindexet för industrin (Caixin) ökade mer än väntat i juni. Det samma gällde för det japanska Tankan-indexet.
Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 var i slutet av pågående handel ner med 1,22 procent till 39 994,98. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet -1,28 procent som lägst och -0,35 procent som högst.
Det bredare japanska Topix-indexet backade med 0,72 procent till 2 832,20. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet -0,96 procent som lägst och -0,13 procent som högst.
Företagsnytt
Byggbolaget Skanska har fått en order på att bygga en förbifart i Wroclaw i Polen till ett värde om cirka 560 miljoner kronor. Kontraktet inkluderas i orderingången för det andra kvartalet 2025. Arbetet inleds i juli och beräknas vara slutfört i slutet av 2027.
Byggbolaget Peab Asfalt har tecknat ett nytt ramavtal med Båstads kommun. Avtalet går ut på att utveckla och underhålla vägnätet i Båstads kommun och träder i kraft 1 juli. Avtalet löper i ett år med möjlighet till att förlängas med upp till fyra år totalt.
Försvarsteknikbolaget W5 Solutions har beslutat om en riktad nyemission om högst cirka 104 miljoner kronor till ett fåtal befintliga aktieägare och en extern investerare. Teckningskursen är satt till 65,11 kronor per aktie, vilket innebär en premie om 1 krona jämfört med genomsnittlig stängningskurs under juni 2025.
Teknikkonsulten Afry har blivit vald som teknisk partner för ett batterilagringsprojekt i Italien. Det är Redelfi som anlitat Afry för att förse projektet med rådgivningstjänster till stöd för utvecklingen av en ny portfölj av batterilagringssystem (BESS).
Affärer
Swedbank förvärvar bostadskreditinstitutet Stabelo för en initial köpeskilling om 350 miljoner kronor. Slutlig köpeskilling beror på Stabelos utveckling fram till och med 2028. I separata pressmeddelanden framgår att Swedbank köper upp Avanzas 17-procentiga andel i Stabelo för en köpeskilling om 59 miljoner kronor. Även Creades andel köps upp, och det för en köpeskilling om 41 miljoner kronor.
Mönsterritarbolaget Mycronic förvärvar sydkoreanska Cowin DST via sin division Pattern Generators. De finansiella detaljerna är hemliga. Bolaget väntas omsätta 10 miljoner dollar, motsvarande 95 miljoner kronor, under 2025.
Sverige
Konkurserna i Sverige fortsatte att minska under juni. Men trenden var densamma som förra månaden, det vill säga även om konkurserna gick ner blev detta inte fallet för aktiebolagen som istället noterades för en mindre uppgång. Det visar ny statistik från kreditupplysningsbolagen UC och Creditsafe.
Omvärldsnyheter:
Danska vindkraftsbolaget Vestas har erhållit en order från Enertrag på totalt 115 megawatt, MW. Ordern avser leverans av totalt 16 vindturbiner av typen V172-7.2 MW till två projekt i Brandenburg. Beställningen är Vestas största hittills för denna turbinmodell.
Meta Platforms aktie steg till nya rekordnivåer på måndagen i takt med att vd Mark Zuckerberg presenterade bolagets nya satsning på AI. Zuckerberg uppgav att den nya enheten kommer att husera bolagets team som arbetar med grunden till modeller som Llama-mjukvaran, produkter och fundamentala AI-researchprojekt.
Analytiker hos Goldman Sachs tror nu att Federal Reserve sänker räntan i september, istället för december. Forexlive rapporterar att justeringen kommer efter att Fed-chefen i Atlanta, Raphael Bostic, sagt att han väntar sig en till sänkning i år.
Teknikjätten Apple överväger att använda AI från externa parter som Anthropic eller OpenAI för att ge kraft till en ny version av röstassistenten Siri, skriver Bloomberg News med hänvisning till källor med insyn i saken.
Makro
Kinas inköpschefsindex för industrin, enligt Caixin, ökade till 50,4 i juni. Det var mer än väntat.
Konsumentförtroendet i Japan steg till 34,5 i juni, vilket var mer än väntade 33,5.
Japans Tankan-index för industrin och stora företag kom in högre än väntat i andra kvartalet, visade den senaste kvartalsrapporten från Bank of Japan.
Inköpschefsindex för industrin i Sydkorea ökade till 48,7 i juni, från 47,7. Den sydkoreanska exporten ökade 4,3 procent på årsbasis. Marknaden räknade med en ökning med 5,1 procent. Föregående månads utfall var -1,3 procent.
Aktierekommendationer
BNP Paribas Exane inleder bevakning på Sobi med underperform och riktkurs 275 kronor
Berenberg sänker Munters till behåll från köp och sänker riktkursen till 140 kronor från 200
Kalender
BÖRS
Börshandel
Hongkongbörsen stängd
Torontobörsen stängd
MAKRO
08:30 Schweiz detaljhandel
08:30 Sverige PMI industri
09:00 Polen PMI industri
09:00 Sverige bilförsäljning från Mobility Sweden
09:00 Turkiet PMI industri
09:00 Ungern PMI industri
09:00 Österrike KPI
09:15 Spanien PMI industri
09:30 ECB tal av Guindos
09:30 Schweiz PMI industri
09:30 Tjeckien PMI industri
09:45 Italien PMI industri
09:50 Frankrike PMI industri reviderad
09:55 Tyskland arbetslöshet
09:55 Tyskland PMI industri reviderad
10:00 ECB inflationsförväntningar
10:00 EMU PMI industri reviderad
10:00 Grekland PMI industri
10:00 Norge PMI industri
10:30 Storbritannien PMI industri reviderad
10:40 ECB tal av Elderson
11:00 EMU KPI preliminär
12:00 Portugal detaljhandel
12:00 Portugal industriproduktion
12:40 ECB tal av Schnabel
14:55 USA Redbook
15:00 Brasilien PMI industri
15:30 Bank of England tal av Bailey
15:30 ECB tal av Lagarde
15:30 Federal Reserve tal av Powell
15:45 USA PMI industri reviderad
16:00 USA lediga jobb (jolts)
16:00 USA bygginvesteringar
16:00 USA ISM tillverkningsindex
17:00 Global PMI industri JP Morgan
17:00 Mexiko PMI industri
22:30 USA API oljelager
USA bilförsäljning