Momentumaktier - Dessa 11 aktier har idag noterat nytt årshögsta

Momentumaktier - Dessa 11 aktier har idag noterat nytt årshögsta
Stockfoto

Hittills i dag har det bjudits på 11 nya 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsens listor.

För investerare som fokuserar på trendföljande momentumstrategier kan det vara intressant att leta efter aktier som noterar nya årshögsta, i synnerhet om marknaden överlag är svag då det ger en indikation om “relativ styrka”. “Styrka föder styrka” brukar man säga. Nedan finner du ett urval för fortsatt analys.

Avstämningen är gjord runt klockan 10.18.

AktieNytt 52-veckorshögstaFöregående 52-veckorshögstaFöregående datum
Bravida Holding149,80148,802026-09-28
Egetis Therapeutics8,858,302026-09-18
Elon39,8037,002026-09-02
Eltel18,5017,952026-09-28
FM Mattsson B122,00121,002026-09-28
Karnell Group107,80106,602026-09-28
Nordea Bank205,00203,902026-09-28
Pion Group6,986,882026-08-19
SEB A238,50238,402026-09-28
Viking Supply Ships B189,50182,502026-09-28
Vuxen Group35,0030,802026-09-28
Källa: FactSet

Bifogat: http://media.finwire.com/media/FWM00F0FF7-table-1


Diskutera artikeln

Laddar kommentarer…