Analyskåren: Aktierna som höjs till köp och de du bör avvakta med

Nedan finner du en summering av de analysrekommendationer och riktkursförändringar som har rapporterats om idag den 20 april. Några av de som har väckt mest intresse hos Börskollens läsare är: DNB Carnegie sänker riktkursen för Truecaller till 25 kronor (30), upprepar köp och DNB Carnegie höjer riktkursen för Xvivo Perfusion till 337 kronor (300), upprepar köp.
Tips: På vår sida Riktkurskollen hittar du alla dessa från en stor mängd olika analyshus och banker – dessutom med smidig tillhörande sökfunktion. På sidan Analyskollen kan du även fördjupa dig i många av de publika bolagsanalyser som finns att läsa.
| Aktie | Rekommendation och kommentar |
| Truecaller | DNB Carnegie sänker riktkursen för Truecaller till 25 kronor (30), upprepar köp |
| Xvivo Perfusion | DNB Carnegie höjer riktkursen för Xvivo Perfusion till 337 kronor (300), upprepar köp |
| AddLife | DNB Carnegie höjer riktkursen för Addlife till 183 kronor (178), upprepar köp |
| Electrolux | Rothschild & Co Redburn sänker Electrolux till neutral (köp), riktkurs 70 kronor |
| Tele2 | Deutsche Bank höjer riktkursen för Tele2 till 144 kronor (137), upprepar behåll |
| Lyko | DNB Carnegie sänker riktkursen för Lyko till 69 kronor (85), upprepar behåll |
| Swedish Logistic Property | Arctic sänker SLP till behåll (köp), riktkurs 45 kronor (44) |
| Yara International | Scotiabank höjer riktkursen för Yara till 500 norska kronor (435), upprepar sector perform |
| Subsea7 | Barclays sänker Subsea 7 till jämvikt (övervikt), riktkurs 390 norska kronor |
| Scandinavian Tobacco | DNB Carnegie sänker riktkursen för Scandinavian Tobacco till 75 danska kronor (80), upprepar behåll |
| Mowi | BNP Paribas sänker riktkursen för Mowi till 250 norska kronor (255), upprepar outperform |


