Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Morgonkollen 15 mars - Aktuella börshändelser som du bör ha koll på

Morgonkollen 15 mars - Aktuella börshändelser som du bör ha koll på
Stockfoto
Sammanfattning med allt du behöver veta om nattens/dagens viktigaste börshändelser.

15 mars 2023


God morgon

Stockholmsbörsen väntas inleda onsdagen oregelbundet.

Euro Stoxx 50-terminen stiger med 0,10 procent, FTSE 100-terminen ökar 0,12 procent och DAX terminen stiger 0,11 procent.


New York

Den breda marknaden på Wall Street vände uppåt på tisdagen efter tre dagar med nedgång och turbulens i banksektorn. På tisdagen ökade riskviljan och sektorn steg åter. I blickfånget stod också amerikanska konsumentpriser som ökade i linje med förväntningarna med 5,5 procent i årstakt (kärn-KPI) i februari. Marknadsräntorna vände också uppåt.

På den breda marknaden ökade S&P 500-index med 1,65 procent till 3 919,29. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet 0,46 procent som lägst och 2,11 procent som högst.

Teknologitunga Nasdaq Composite steg med 2,14 procent till 11 428,15. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet 0,86 procent som lägst och 2,49 procent som högst.

Sektormässigt hade telekom den bästa utvecklingen, plus 2,75 procent, medan dagligvaror noterades för den svagaste utvecklingen, plus 0,80 procent.

Räntan på den amerikanska tioåriga obligationen steg 11 punkter till 3,63 procent. I dag på morgonen noteras räntan till 3,67 procent.

Brentoljan backade 4,11 procent till 77,45 dollar och WTI-oljan sjönk 4,64 procent till 71,33 dollar. Brent står i dag i 78,22 dollar, medan WTI-noteringen är 72,08 dollar.

Guldpriset föll 0,29 procent till 1 910,90 dollar. I dag står guldet i 1 904,20 dollar.

Dollarn stärktes till 1,0734 mot euron, från 1,0735 dagen innan. I dag står dollarn i 1,0739. En dollar kostar 10,4673 kronor, att jämföra med 10,4719 föregående handelsdag.


Asien

Börserna i Asien-regionen rör sig uppåt på onsdagen, stärkt av uppgången på Wall Street i går kväll då riskviljan återvände efter några dagars turbulens. Från Kina har under morgonen en bukett med makrotal presenterats som visade något sämre industriproduktionen än väntat medan detaljhandeln var i linje med marknadens förväntningar.

Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 steg med 0,03 procent till 27 229,48. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -0,43 procent som lägst och 0,75 procent som högst.

Det bredare japanska Topix-indexet ökade med 0,65 procent till 1 960,12. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet 0,24 procent som lägst och 1,21 procent som högst.


Affärer:

Vindkraftsbolaget Arise förvärvar en kontrollerande post på 51 procent i finländska bolaget Pohjan Voima som är aktiva inom landbaserad vind- och solkraft. Köpeskillingen uppgår till cirka 12 miljoner euro, motsvarande 135 miljoner kronor.


Företagsnytt:

Klädbolaget H&M redovisar en försäljning som var något högre än väntat under första kvartalet. Omsättningen steg 11,6 procent till 54 872 miljoner kronor (49 166). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 54 492.

Swedbank har fått en anmärkning samt åker på en sanktionsavgift om 850 miljoner kronor från Finansinspektionen, FI. Bakgrunden är bristande internkontroll vid en ändring i ett systemkritiskt it-system förra året. Allt härrör till haveriet i april förra året.

Bemanningsbolaget Pion Group styrelse sparkar den nuvarande vd:n Jan Bengtsson. Istället har Mats Kullenberg utsetts till tillförordnad vd. Styrelsen pekar på att Pion Group framöver skall öka tillväxttakten både i existerande bolag samt framtida koncernbolag.

Mönsterritarbolaget Mycronic har fått en order på en SLX-maskritare från en befintlig kund i Asien. Ordervärdet ligger på mellan 5-7 miljoner dollar.


Sverige:

Konsumentpriserna i Sverige ökade mer än väntat i årstakt i februari. KPIF ökade 9,4 procent i årstakt, väntat 9,2 procent. I januari låg takten på 9,3 procent.

Temperaturen på den svenska bostadsmarknaden var fortsatt frostig i februari liksom månaden innan. Dock har det funnits vissa små ljusglimtar. Indikatorn för bostadsrätter gick från iskall till kall, medan den också steg något för hus, även om den ligger på en fortsatt iskall nivå. Det framgår av senaste “Bomarknadstempen” från SBAB.


Utländska delår:

Amerikanska husbyggarföretaget Lennar redovisar en omsättning som var högre än väntat under första kvartalet. Resultatet var klart bättre än väntat vid 2,06 dollar per aktie, väntat 1,55 dollar. Aktien steg drygt 3 procent i efterhandeln.

Spanska klädbolaget Inditex redovisar en omsättning i linje med förväntat under helåret 2022/2023. Rörelseresultatet var ungefär i linje med förväntat. Styrelsen föreslår höjd utdelning och lämnar en extra utdelning. Bruttomarginalen väntas vara stabil under året.


Från omvärlden:

Kreditvärderingsjätten Moodys sänker sin syn på hela det amerikanska banksystemet från stabil till negativ. Bakgrunden är att flera banker helt enkelt gått omkull och myndigheterna har fått gå in och ingripa med en dramatisk räddningsplan.

En amerikansk drönare har kraschat i Svarta havet efter att ha kommit i kontakt med ryska stridsflygplan, rapporterar nyhetsbyrån AP. Enligt amerikanska tjänstemän störtade drönaren efter att ryska flygplan kört på den. Det går emot vad ryska representanter säger, vilka hävdar att så inte skett.

Danska GN Store Nord, tillverkare av hörapparater och audiologisk utrustning, väljer att inte gå vidare med sin föreslagna nyemission och drar tillbaka förslaget. Anledningen är att styrelsen inte lyckats finna tillräckligt med stöd bland aktieägarna för en nyemission som enligt förslag var på 7 miljarder danska kronor.

Ledningen för den populära videoappen Tiktok diskuterar en potentiell separation av sin amerikanska verksamhet från kinesiska moderbolaget Bytedance. Det enligt uppgifter till Bloomberg News.

Tyska fordonstillverkaren BMW spår en ebit-marginal inom bilar på 8-10 procent för 2023. Tillväxten kommer drivas främst av elbilar, där BMW spår en ökning med ett högt tvåsiffrigt tal.


Makro:

Kina lämnade som väntat ettåriga lånefaciliteten (Medium Lending Facility, MLF) oförändrad vid 2,75 procent.

Detaljhandelsförsäljningen i Kina ökade som väntat med 3,5 procent under januari-februari, jämfört med motsvarande period i fjol.

Industriproduktionen i Kina ökade mindre än väntat med 2,4 procent under januari-februari, jämfört med motsvarande period i fjol. Väntat var 2,6.

Fasta investeringar i Kina ökade 5,5 procent under januari-februari. Väntat var en ökning med 4,5 procent, enligt Bloomberg. Under 2022 låg ökningen på 5,1 procent.

Finlands BNP-indikator ökade 1,4 procent i årstakt i januari, jämfört med 0,4 procent i december.


Aktierekommendationer:

Pareto Securities inleder bevakning på Bambuser med behåll och riktkurs 4 kronor


Håll ögonen på idag:

BÖRS
Rapporter
Ospecificerad tid: Aegirbio, Clean Motion, Goobit Group, Imsys, My Beat, Zazz Energy

Utländska rapporter
Före börsöppning: Global Fashion Group, Inditex

Efter börsstängning: Adobe Systems

Stämmor
14:00 Fiskars
17:00 Arion Bank

Corporate Actions
Nanocap Group första dag för handel på First North efter byte från Spotlight
Zazz Energy exklusive rätt N 1:5, 25,8 öre per aktie

Övriga händelser
08:00 H&M försäljningsrapport
Global zinkproduktion

MAKRO
08:45 Frankrike KPI reviderad
09:00 Tjeckien PPI
10:00 IEA månadsrapport oljemarknaden
10:00 Polen KPI preliminär
11:00 EMU industriproduktion
12:00 Irland industriproduktion
12:00 Sydafrika detaljhandelsförsäljning
12:00 USA ansökan om bolån
13:00 Sverige vattenmagasin
13:15 Kanada byggstarter av hus
13:30 USA detaljhandelsförsäljning
13:30 USA PPI
13:30 USA Empire tillverkningsindex
15:00 USA företagens lager
15:00 USA NAHB husindex
15:30 USA DOE veckovis oljelager
21:00 USA kapitalflöden (tic-data)


Nyhetsbrev