Outokumpus resultat klart högre än väntat
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Outokumpus resultat klart högre än väntat

Outokumpus

Finländska Outokumpu, tillverkare av rostfritt stål, redovisar en omsättning som var lägre än väntat under första kvartalet. Samtidigt var dock resultatet klart högre än väntat.

Leveranserna av rostfritt stål uppgick till 608 000 ton (588 000).

Omsättningen steg 3,6 procent till 1 673 miljoner euro (1 615). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 1 720.

Ebitda-resultat blev 177 miljoner euro (106), med en ebitda-marginal på 10,6 procent (6,6).

Justerat ebitda-resultat uppgick till 177 miljoner euro (106), väntat 127,5, med en justerad ebitda-marginal på 10,6 procent (6,6).

Resultatet efter skatt blev 82 miljoner euro (22).

Resultat per aktie hamnade på 0,19 euro (0,05), vilket är 111,1 procent bättre än analytikerkonsensus som låg på 0,09.

Leveranserna av rostfritt stål väntas öka 0-5 procent under andra kvartalet jämfört med årets första kvartal. Det justerade ebitda-resultatet bedöms bli på en liknande eller högre nivå jämfört med årets första tre månader.

Outokumpu, MEURQ1-2021KonsensusFörändring mot konsensusQ1-2020Förändring
Nettoomsättning1 6731 720-2,7%1 6153,6%
EBITDA17710667,0%
EBITDA-marginal10,6%6,6%
EBITDA, justerat177127,538,8%10667,0%
EBITDA-marginal, justerad10,6%7,4%6,6%
Nettoresultat8222272,7%
Resultat per aktie, EUR0,190,09111,1%0,05280,0%
Konsensusdata från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM005F238-table-1

Börskollens app – Högt betyg ⭐⭐⭐⭐⭐ och 250.000 nedladdningar

Ladda hem

Vårt nyhetsbrev – Utvalda börsnyheter och heta investeringscase varje vecka

Prenumerera

Nyheter om Outokumpu

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Populära ekonominyheter

Om aktien Outokumpu

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt

Kontakta oss

Börskollen Sverige AB

Sjösavägen 8

124 55 Bandhagen

Sverige

Org.nr: 559236-5141

Email: [email protected]

Disclaimer

Börskollen Sverige AB (”Börskollen”) är inte finansiella rådgivare, står inte under finansinspektionens tillsyn och ger inga råd till dig. Detta innebär att investeringsbeslut baserade på information som direkt eller indirekt härrörande från Börskollen eller personer med koppling till Börskollen, alltid fattas självständigt av investeraren. Börskollen frånsäger sig allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av material härrörande från tjänsten Börskollen.


CFD-kontrakt

CFD-kontrakt är komplexa instrument som innebär stor risk för snabba förluster på grund av hävstången. 72% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos de här leverantörerna. Du bör tänka efter om du förstår hur CFD-kontrakt fungerar och om du har råd med den stora risken för att förlora dina pengar. Optioner och turbowarranter är komplexa finansiella instrument och du riskerar ditt kapital.

Copyright © 2024 Börskollen Sverige AB. All rights reserved.