Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Outokumpus

Outokumpus resultat klart högre än väntat

Finländska Outokumpu, tillverkare av rostfritt stål, redovisar en omsättning som var lägre än väntat under första kvartalet. Samtidigt var dock resultatet klart högre än väntat.

Leveranserna av rostfritt stål uppgick till 608 000 ton (588 000).

Omsättningen steg 3,6 procent till 1 673 miljoner euro (1 615). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 1 720.

Ebitda-resultat blev 177 miljoner euro (106), med en ebitda-marginal på 10,6 procent (6,6).

Justerat ebitda-resultat uppgick till 177 miljoner euro (106), väntat 127,5, med en justerad ebitda-marginal på 10,6 procent (6,6).

Resultatet efter skatt blev 82 miljoner euro (22).

Resultat per aktie hamnade på 0,19 euro (0,05), vilket är 111,1 procent bättre än analytikerkonsensus som låg på 0,09.

Leveranserna av rostfritt stål väntas öka 0-5 procent under andra kvartalet jämfört med årets första kvartal. Det justerade ebitda-resultatet bedöms bli på en liknande eller högre nivå jämfört med årets första tre månader.

Outokumpu, MEURQ1-2021KonsensusFörändring mot konsensusQ1-2020Förändring
Nettoomsättning1 6731 720-2,7%1 6153,6%
EBITDA17710667,0%
EBITDA-marginal10,6%6,6%
EBITDA, justerat177127,538,8%10667,0%
EBITDA-marginal, justerad10,6%7,4%6,6%
Nettoresultat8222272,7%
Resultat per aktie, EUR0,190,09111,1%0,05280,0%
Konsensusdata från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM005F238-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Outokumpu

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du högst sparränta just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella sparräntor för sparkonton för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Outokumpu

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt