Verkstadssektorn pressas – men kursfall öppnar för köplägen

Sedan krigsutbrottet i Mellanöstern i början av mars har nordiska verkstadsbolag tappat runt 5 procent mot index. Samtidigt har Sandvik, ABB och Alfa Laval haft en stark årsutveckling och stigit tvåsiffrigt – ett mönster som visar på en splittrad utveckling inom sektorn.
Geopolitiska oroligheter och stigande energipriser har bidragit till press på sektorn som helhet, men rörelsen är långt ifrån enhetlig. Atlas Copco och Kone tillhör de största kursmässiga förlorarna, medan marknaden belönat andra bolag med tydliga uppgångar.
Kursfall skapar selektiva köplägen
Ålandsbanken bedömer att marknaden diskonterar en kortsiktig vinstpåverkan på 5 till 10 procent, i spåren av bland annat högre energipriser. Sektorn värderas dessutom över historiska snitt, vilket väntas ge viss motvind för multiplarna. Det rapporterar Finwire.
Trots det pekar prognoserna mot en årlig tillväxt på cirka 11,5 procent för perioden 2026 till 2028, och den långsiktiga kurspotentialen bedöms till cirka 24 procent samt möjlighet att överavkasta marknaden på tre års sikt.
Rätt bolag avgör avkastningen
Ålandsbanken har Volvo, Atlas Copco, Alfa Laval och Assa Abloy som sina största innehav, bolag som bedöms erbjuda en bra mix mellan god kvalitet och rimlig värdering. SKF och Autoliv lyfts också fram som bolag med god långsiktig potential.
För SKF och Autoliv noterar banken samtidigt en högre risk för vinstnedjusteringar under innevarande år, till följd av exponeringen mot personbilsindustrin.
"Vi ser begränsad potential i Epiroc, Metso och Sandvik i nuläget efter den starka utvecklingen det senaste året. Även Wärtsilä och ABB har i våra ögon en klart mindre potential för fortsatt uppvärdering än övriga sektorbolag", skriver banken.
De finska verkstadsbolagen Konecranes, Valmet och Kone utpekas däremot som mest attraktiva utifrån nuvarande kursnivåer.


