Boozt minskade rörelseresultatet mer än väntat men höjer prognos - 'prioriterar tillväxt'

Nyhet

Boozt

Boozt minskade rörelseresultatet mer än väntat men höjer prognos - 'prioriterar tillväxt'

E-handelsbolaget Boozt redovisar en omsättning i linje med förväntat under andra kvartalet. Rörelseresultatet var däremot lägre än väntat men bolaget höjer helårsprognosen.

Omsättningen steg 20,2 procent till 1 476 miljoner kronor (1 228,2). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 1 502.

Rörelseresultatet blev 80,9 miljoner kronor (120,3), väntat rörelseresultat var 129. Rörelsemarginalen var 5,5 procent (9,8).

Justerat rörelseresultat utföll på 100 miljoner kronor (141), väntat var 130, med en justerad rörelsemarginal på 6,8 procent (11,5).

Resultatet efter skatt blev 61,1 miljoner kronor (91). Resultat per aktie hamnade på 0,94 kronor (1,58).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 32,3 miljoner kronor (470,6).

En väsentlig händelse under kvartalet var att man förvärvade 66,7 procent av aktierna i e-handelsbolaget Rosemunde.

Man höjer även prognoserna vad gäller nettoomsättningstillväxt för 2021 till 27,5-32,5 procent från tidigare 25-30 procent.

Vd Hermann Haraldsson kommenterar rapporten, “Jag är stolt över att vi under det andra kvartalet lyckades uppnå en tillväxt om 23 procent i lokal valuta, särskilt med tanke på förra årets starka utveckling och att samhället återöppnats långsammare än förväntat efter pandemin. Dessutom är vår lönsamhet fortsatt branschledande och kundnöjdheten är den högsta någonsin."

Han fortsätter.

"Med den starka utvecklingen under det första halvåret och med en lovande start på det andra halvåret har vi uppgraderat vår prognos för nettoomsättningstillväxten samt står fast vid vår förväntan om att leverera en branschledande rörelsemarginal. Under resten av 2021 och inom den närmsta framtiden, prioriterar vi tillväxt. Vi försöker dra lärdom av andra branscher och strävar efter en ökad volym för att uppnå skalfördelar och för att bibehålla vår konkurrenskraft och relevans.”

Boozt, MkrQ2-2021KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2020Förändring
Nettoomsättning1 4761 502-1,7%1 228,220,2%
Rörelseresultat80,9129-37,3%120,3-32,8%
Rörelsemarginal5,5%8,6%9,8%
Rörelseresultat, justerat100130-23,1%141-29,1%
Rörelsemarginal, justerad6,8%8,7%11,5%
Nettoresultat61,191-32,9%
Resultat per aktie, kronor0,941,58-40,5%
Kassaflöde från löpande verksamhet32,3470,6-93,1%
Konsensusdata från Factset

http://media.finwire.com/media/FWM00641F9-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading och kryptovalutor

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev