Hexpol ökade rörelseresultatet mer än väntat i andra kvartalet (uppdatering)
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Hexpol ökade rörelseresultatet mer än väntat i andra kvartalet (uppdatering)

Hexpol

(Uppdatering avser vd-ordet)

Polymerbolaget Hexpols rapport för det andra kvartalet överträffar vad gäller både resultat och omsättning.

Omsättningen steg 58,4 procent till 4 002 miljoner kronor (2 526). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 3 869. Organiska tillväxten var 70 procent. Valutor medförde en negativ effekt.

Rörelseresultatet blev 728 miljoner kronor (183), väntat rörelseresultat var 690. Rörelsemarginalen var 18,2 procent (7,2).

Justerat rörelseresultat utföll på 728 miljoner kronor (209), med en justerad rörelsemarginal på 18,2 procent (8,3).

Resultatet före skatt var 708 miljoner kronor (167).

Resultatet efter skatt blev 537 miljoner kronor (122), analytikerkonsensus 518.

Resultat per aktie hamnade på 1,56 kronor (0,35).

"Återigen gav kombinationen av stark försäljning och volymer samt en lägre kostnadsbas vårt bästa kvartalsresultat någonsin", säger vd Georg Brunstam i rapporten. Han tillägger dock att osäkerheten fortsätter att vara hög.

"Under kvartalet såg vi återigen stora störningar i leveranskedjorna till våra kunder, speciellt när det gäller bristen av halvledare men även andra råmaterial och globala transportproblem. Under kvartalet upplevde vi själva också stora störningar i leveranskedjorna påverkat av transport- och råvaruproblem. Våra erfarna och kompetenta medarbetare hanterade dock dessa utmaningar på ett mycket bra sätt med högt kundfokus", säger Brunstam.

Hexpol, MkrQ2-2021KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2020Förändring
Nettoomsättning4 0023 8693,4%2 52658,4%
Rörelseresultat7286905,5%183297,8%
Rörelsemarginal18,2%17,8%7,2%
Rörelseresultat, justerat728209248,3%
Rörelsemarginal, justerad18,2%8,3%
Resultat före skatt708167324,0%
Nettoresultat5375183,7%122340,2%
Resultat per aktie, kronor1,560,35345,7%
Konsensusdata från Factset

http://media.finwire.com/media/FWM0062D9B-table-1

Börskollens app – Högt betyg ⭐⭐⭐⭐⭐ och 250.000 nedladdningar

Ladda hem

Vårt nyhetsbrev – Utvalda börsnyheter och heta investeringscase varje vecka

Prenumerera

Nyheter om Hexpol

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Populära ekonominyheter

Om aktien Hexpol

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt

Kontakta oss

Börskollen Sverige AB

Sjösavägen 8

124 55 Bandhagen

Sverige

Org.nr: 559236-5141

Email: [email protected]

Disclaimer

Börskollen Sverige AB (”Börskollen”) är inte finansiella rådgivare, står inte under finansinspektionens tillsyn och ger inga råd till dig. Detta innebär att investeringsbeslut baserade på information som direkt eller indirekt härrörande från Börskollen eller personer med koppling till Börskollen, alltid fattas självständigt av investeraren. Börskollen frånsäger sig allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av material härrörande från tjänsten Börskollen.


CFD-kontrakt

CFD-kontrakt är komplexa instrument som innebär stor risk för snabba förluster på grund av hävstången. 72% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos de här leverantörerna. Du bör tänka efter om du förstår hur CFD-kontrakt fungerar och om du har råd med den stora risken för att förlora dina pengar. Optioner och turbowarranter är komplexa finansiella instrument och du riskerar ditt kapital.

Copyright © 2024 Börskollen Sverige AB. All rights reserved.