Morgonkollen 16 december - Aktuella börshändelser som du bör ha koll på

16 december 2022
God morgon
Stockholmsbörsen väntas inleda fredagen med lätt stigande kurser.
Euro Stoxx 50-terminen stiger med 0,18 procent, FTSE 100-terminen ökar 0,40 procent och DAX terminen stiger 0,10 procent.
New York
De amerikanska börserna fortsatte att falla nedåt under torsdagen. Efter att Federal Reserve flaggat för ytterligare räntehöjningar samt en högre topp för räntebanan har sentimentet återigen blivit sämre.
Under dagen kom ny statistik som visade att försäljningen inom detaljhandeln sjönk mer än väntat med en nedgång på -0,6 procent på månadsbasis
På den breda marknaden sjönk S&P 500-index med 2,49 procent till 3 895,75. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet -2,90 procent som lägst och -0,92 procent som högst.
Teknologitunga Nasdaq Composite backade med 3,23 procent till 10 810,53. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -3,54 procent som lägst och -1,27 procent som högst.
Sektormässigt hade energi den bästa utvecklingen, minus 0,53 procent, medan telekom noterades för den svagaste utvecklingen, minus 3,84 procent.
Räntan på den amerikanska tioårsräntan sjönk 5 punkter till 3,45 procent. I dag på morgonen noteras räntan till 3,48 procent.
Brentoljan backade 1,80 procent till 81,21 dollar och WTI-oljan sjönk 1,51 procent till 76,11 dollar. Brent står i dag i 80,97 dollar, medan WTI-noteringen är 75,85 dollar.
Guldpriset föll 1,70 procent till 1 787,80 dollar. I dag står guldet i 1 789,00 dollar.
Dollarn stärktes till 1,0628 mot euron, från 1,0683 dagen innan. I dag står dollarn i 1,0644. En dollar kostar 10,3188 kronor, att jämföra med 10,3528 föregående handelsdag.
Asien
De asiatiska börserna följer de amerikanska och sjunker under fredagsmorgonen i spåren av ny recessionsoro. Hang Seng i Hongkong sticker ut med en uppgång.
I Japan förbättrades inköpschefsindex för tjänsteindustrin något medan det för industrin försämrades.
Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 sjönk med 1,87 procent till 27 527,12. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -2,01 procent som lägst och -1,21 procent som högst.
Det bredare japanska Topix-indexet backade med 1,20 procent till 1 950,21. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -1,28 procent som lägst och -0,72 procent som högst.
Delårsrapporter:
Medicinteknikbolaget Sectra ökar orderingången, omsättningen och vinsten i det andra kvartalet. Omsättningen steg 34,3 procent till 561,7 miljoner kronor och resultatet efter skatt till 93,9 miljoner kronor. Orderingången landade på 664,2 miljoner kronor, en ökning med 41,3 procent mot föregående år.
Affärer:
Skogsindustribolaget Stora Enso planerar att sälja sin produktionsanläggning för konsumentkartong och skogsbruksverksamhet i Kina. En försäljning skulle även omfatta Stora Ensos skogsbruksverksamhet i regionen. Försäljningen sker av strategiska skäl.
Företagsnytt:
Mätteknikbolaget Hexagon investerar 100 miljoner dollar, drygt 1 miljard kronor, i amerikanska bolaget Divergent som är verksamma inom tillverkningsteknologi. En del av investeringen är föremål för myndighetsgodkännanden.
Gamingbolaget Embracers studio Crystal Dynamics har ingått ett avtal med Amazon Games avseende utveckling och förlagstjänster för ett nytt Tomb Raider-spel. Avtalet är en av de affärer med branschpartners som kommunicerades i Embracers delårsrapport för andra kvartalet.
Prospekteringsbolaget Bluelake Mineral upptar ett lån på nio miljoner kronor från privata investerare, enligt ett pressmeddelande. Bluelake avser att använda fem miljoner kronor av lånet till att refinansiera tidigare lån som upptogs i juli 2022, och resten för fortsatt projektutveckling och en förstärkning av likviditeten.
Medicinteknikkoncernen Addvise Groups dotterbolag Poly Pharmaceuticals har fått en order i USA värd cirka 2,1 miljoner dollar. Beställningen kommer från Cochran Wholesale Pharmaceuticals, en grossist för generiska läkemedel som levererar till apotek över hela USA.
Sverige:
Arbetslösheten i Sverige uppgick till 7,2 procent i november. Månaden innan låg arbetslösheten på 7,7 procent. Analytikerkonsensus låg på en nivå vid 7,3 procent, enligt Bloomberg.
Utländska delårsrapporter:
Techbolaget Adobe Systems redovisar en omsättning i linje med förväntat under fjärde kvartalet. Det justerade resultatet per aktie uppgick till 3,6 dollar, över det väntade 3,5 enligt Factsets analytikerkonsensus. Rapporten kom efter börsstängning och aktien steg i efterhandeln.
Från omvärlden:
Amerikanska stålbolaget US Steel förväntar sig att leverera ett justerat ebitda-resultat på cirka 375 miljoner dollar i fjärde kvartalet. Den justerade nettovinsten bedöms bli i intervallet 0,58 till 0,63 dollar per aktie. Analytikernas estimat ligger på 0,45 dollar per aktie, enligt Bloombergs sammanställning.
Medlemsländerna inom EU har kommit överens om ett nytt sanktionspaket riktat mot Ryssland, skriver TT. Vad paketet innehåller är i nuläget okänt. Enligt uppgifter kan det röra sig om sanktioner mot banker, politiska partier, underrättelsetjänsten GRU , rysk tv samt olika individer.
Det norska oljebolaget Aker BP vill tillsammans med sina partners göra investeringar på över 200 miljarder norska kronor. Tillsammans med sina partners har Aker BP skickat in flera planer till det norska energi- och oljedepartementet för godkännande.
Kina gör ett strategiskt omtag vad gäller inköp av råvaror. Landet skapar nu ett statligt inköpsorgan som skall säkra att landet får viktiga naturresurser till sin ekonomi, rapporterar Bloomberg News och hänvisar till källor.
Makro:
Konsumentförtroendet i Storbritannien förbättrades till -42 i december. Marknaden hade enligt Bloomberg väntat en ökning till -43. Föregående månads utfall var -44.
Inköpschefsindex för industrin i Japan minskade till 48,8 i december. Föregående månads utfall var 49,0. Samtidigt ökade inköpschefsindex för tjänsteindustrin till 51,7 i december. Föregående månads utfall var 50,3.
Det sammanvägda indexet förbättrades till 50,0 i december. Föregående månads utfall var 48,9.
Detaljhandelsförsäljningen i Storbritannien sjönk 5,9 procent i årstakt i november. Det var mer än vad Bloombergs analytikerkonsensus väntade sig med en nedgång på 5,6 procent.
Aktierekommendationer:
Kempen inleder bevakning på Abliva med köp och riktkurs 1 kronor.
Håll ögonen på idag:
BÖRS
Rapporter
08:15 Sectra
Utländska rapporter
Före börsöppning: Accenture
Stämmor
Sociallite Us (extra), Sonetel, Strax
Corporate Actions
Acrinova första dag för handel på Nasdaq Stockholm efter flytt från First North
Coinshares sista dag för handel på First North före flytt till Nasdaq Stockholm
MAKRO
09:00 Tjeckien PPI
09:00 Österrike KPI
09:15 Frankrike PMI industri preliminär
09:15 Frankrike PMI tjänstesektorn preliminär
09:30 Hongkong arbetslöshet
09:30 Tyskland PMI tjänstesektorn preliminär
09:30 Tyskland PMI industri preliminär
10:00 ECB tal av Holzmann
10:00 EMU PMI tjänstesektorn preliminär
10:00 EMU PMI industri preliminär
10:00 Italien handelsbalans
10:30 Storbritannien PMI tjänstesektorn preliminär
10:30 Storbritannien PMI industri preliminär
11:00 EMU KPI reviderad
11:00 EMU handelsbalans
11:00 Italien KPI reviderad
11:30 Ryssland räntebesked
14:30 Kanada grossistförsäljning
15:45 USA PMI tjänstesektorn preliminär
15:45 USA PMI industri preliminär
19:00 USA oljeriggar från Baker Hughes

