Morgonkollen 4 december - Aktuella händelser du bör ha koll på

4 december 2023
God morgon
Stockholmsbörsen väntas inleda måndagen i sidled.
Euro Stoxx 50-terminen är oförändrad, FTSE 100-terminen backar 0,23 procent och DAX terminen stiger 0,19 procent.
New York
De amerikanska börserna steg under fredagen och avslutade handeln i positivt territorium. Under dagen flaggade Fed-chefen Jerome Powell för att centralbanken kan genomföra ytterligare åtstramningar om det behövs.
På den breda marknaden ökade S&P 500-index med 0,59 procent till 4 594,63. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet -0,29 procent som lägst och 0,69 procent som högst.
Teknologitunga Nasdaq Composite steg med 0,55 procent till 14 305,03. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -0,64 procent som lägst och 0,60 procent som högst.
Sektormässigt hade fastigheter den bästa utvecklingen, plus 2,11 procent, medan telekom noterades för den svagaste utvecklingen, minus 0,23 procent.
Räntan på den amerikanska tioårsräntan sjönk 14 punkter till 4,22 procent. I dag på morgonen noteras räntan till 4,25 procent.
Brentoljan backade 2,45 procent till 78,88 dollar och WTI-oljan sjönk 2,49 procent till 74,07 dollar. Brent står i dag i 78,37 dollar, medan WTI-noteringen är 73,63 dollar.
Guldpriset (termin) steg 1,58 procent till 2 089,70 dollar. I dag står guldet i 2 107,60 dollar.
Dollarn stärktes till 1,0884 mot euron, från 1,0890 dagen innan. I dag står dollarn i 1,0872. En dollar kostar i dag 10,4008 kronor, att jämföra med 10,3721 föregående handelsdag.
Asien
Utvecklingen är blandad på de asiatiska börserna under måndagsmorgonen. Investerarna inväntar flera viktiga ekonomiska statistiknyheter under veckan.
Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 sjönk med 0,60 procent till 33 231,27. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -1,22 procent som lägst och -0,32 procent som högst.
Det bredare japanska Topix-indexet backade med 0,83 procent till 2 362,65. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -1,47 procent som lägst och -0,47 procent som högst.
Företagsnytt
Musikströmningstjänsten Spotify kommer att minska personalstyrkan med omkring 17 procent. Det skriver vd Daniel Ek i ett öppet brev riktat till alla anställda.
It-återförsäljaren Dustins företrädesemission blev övertecknad till cirka 121 procent. Därmed tillförs bolaget cirka 1,75 miljarder kronor före emissionskostnader. Emissionen blev tecknad med stöd av teckningsrätter till cirka 99,3 procent.
Life science-investmentbolaget Lincs substansvärde steg med 1,1 procent i november. Per aktie ökade substansvärdet till 54,2 kronor per aktie, jämfört med 53,7 kronor månaden innan. Det framgår av ett pressmeddelande.
Byggbolaget Peab har fått uppdraget att bygga Norra Hallsås skola i Lerum. Beställare är Lerums kommun och kontraktssumman uppgår till 390 miljoner kronor. Skolan kommer ha plats för 800 elever från förskoleklass till årskurs 9.
Sverige
SEB:s Företagarindikator, som visar företagares syn på verksamheten de kommande tre månaderna, ökar med en enhet i december till -1 från -2.
Socialdemokraterna vill inleda en snabbutredning för en ny skatt på bankernas övervinster, rapporterar TT.
De svenska exportbolagens framtidssyn har blivit dystrare. Det visar höstens exportkreditbarometer från Svensk Exportkredit, SEK.
Bostadspriserna föll med 1,4 procent i november i Sverige som helhet. Därmed har priserna fallit tre månader i rad. Lägenhetspriserna föll med 0,7 procent och villapriserna med 1,8 procent. Det visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Under november nyregistrerades 25 928 personbilar i Sverige. Det är en minskning med 1 procent jämfört med samma månad förra året. Det visar Trafikanalys officiella statistik.
Från omvärlden
Svenska batteritillverkaren Northvolt kommer att få 700 miljoner euro i stöd från den tyska regeringen för att säkerställa att en batterifabrik byggs, rapporterar Bloomberg News som talat med källor. Beslutet är det första som fattats sedan finansieringen av klimatprojekt stoppades efter ett domstolsbeslut som blockade finansiering utanför budgeten.
Den kinesiska skuldtyngda fastighetsutvecklaren Evergrandes har beviljats en uppskjutning av en domstolsförhandling till den 29 januari. Det ger bolaget tid att slutföra sitt omarbetade förslag om skuldomstrukturering, rapporterar bland andra CNBC och Reuters.
Schweiziska läkemedelsjätten Roche förvärvar Carmot Therapeautics, som utvecklar läkemedel för behandling av fetma och dess följdeffekter. Köpeskillingen är på 2,7 miljarder dollar. Därutöver kan Roche behöva betala ut ytterligare milstolpsbetalningar på 400 miljoner dollar.
Amerikanska detaljhandelsjätten Walmart är det senaste bolaget som väljer att stoppa annonsering på mikrobloggen X, rapporterar Wall Street Journal (WSJ). Enligt Walmart själva slutade man med annonseringen eftersom reklamen inte längre presterade.
Japanska biljätten Toyota räknar med att bilar med batterieldrift kommer stå för över 20 procent av nyförsäljningen i Europa 2026. För att nå dit kommer företaget utöka sitt utbud till sex modeller av elbilar i Europa fram till 2026.
Makro
Industriproduktionen i Estland sjönk 12,2 procent i årstakt i oktober.
Konsumentpriserna i Turkiet ökade 61,98 procent i årstakt i november, att jämföra med Bloomberg analytikerkonsensus som väntade en ökning på 62,60 procent. Producentpriserna steg med 42,25 procent i november.
Den tyska exporten minskade 0,2 procent på månadsbasis. Marknaden räknade med en förändring på 1,1 procent. Föregående månads utfall reviderades till -2,3 från preliminärt -2,4.
Aktierekommendationer
Jefferies återupptar bevakning på SSAB med behåll och riktkurs 78 kronor.
DNB sänker Wihlborgs till behåll från köp, riktkurs 90 kronor.
SEB höjer Tietoevry till köp från behåll, riktkurs 25 euro.
Dagens industri ger rekommendationen köp för Husqvarna.
Börsveckan ger köpråd för Nelly.
Börsveckan ger köpråd för Norva24.
Goldman Sachs höjer Telia till köp från neutral), riktkurs 35 kronor.
Håll ögonen på idag:
BÖRS
Rapporter
Ospecificerad tid: Integrum (definitiv)
Stämmor
14:00 Wyld Networks (extra)
Corporate Actions
Medivir exklusive rätt N 1:1, 2,65 kronor per aktie
Qbrick exklusive rätt N 2:3, 25 öre per aktie
MAKRO
08:30 Schweiz KPI
09:30 Riksbanken protokoll penningpolitisk möte
09:45 ECB tal av Guindos
10:30 EMU Sentix investerarförtroende
11:00 Riksbanken tal av Breman
12:00 Lettland industriproduktion
12:00 Portugal industriproduktion
12:00 Sverige AF veckostatistik
15:00 ECB tal av Lagarde
16:00 USA industriorder
16:00 USA order varaktiga varor reviderad
23:00 Australien PMI tjänstesektorn reviderad

