Nyhet

Neles

Neles bättre än väntat på samtliga punkter

Finska industribolaget Neles redovisar en rapport för första kvartalet som överträffar samtliga estimat.

Omsättningen uppgick till 129,1 miljoner euro (136,8), och var bättre än förväntade 125,5 miljoner euro enligt en analytikerkonsensus från Bloomberg.

Det justerade ebita-resultatet uppgick till 15,9 miljoner euro (16,7).

Rörelseresultatet blev 15,1 miljoner euro (14,5), väntat rörelseresultat var 14,4 miljoner euro. Rörelsemarginalen var 11,7 procent (10,6).

Resultat per aktie hamnade på 0,07 euro (0,07), vilket slog prognosen på 0,06 euro.

Orderingången landade på 153,9 miljoner euro (190,9).

Enligt bolaget var marknadsaktiviteten inom kemi och olja och gas svag under perioden och förväntas återgå till en tillfredsställande nivå under andra halvåret 2021.

De områden där marknadsaktiviteten förväntas fortsätta vara på en god nivå är massa, papper och bioprodukter.

Neles, MEURQ1-2021KonsensusFörändring mot konsensusQ1-2020Förändring
Orderingång153,9190,9-19,4%
Nettoomsättning129,1125,52,9%136,8-5,6%
EBITA, justerat15,916,7-4,8%
Rörelseresultat15,114,44,9%14,54,1%
Rörelsemarginal11,7%11,5%10,6%
Resultat per aktie, EUR0,070,0616,7%0,070,0%
Konsensusdata från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM005E70D-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Neles

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Neles

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt