Sportsbettingvolymen i Illinois nära 600 miljoner dollar i januari
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Sportsbettingvolymen i Illinois nära 600 miljoner dollar i januari

Sportsbettingvolymen

Sportsbettingvolymen i Illinois ökade på basis av såväl månad som år i januari, enligt en månatlig rapport från Illinois Gaming Board.

Handle, summan av lagda vad, landade på 581,6 miljoner dollar i januari. Det kan jämföras mot 491,7 miljoner dollar under den föregående månaden. Draftkings, Fanduel och Betrivers var marknadsledarna.

Intäkterna till operatörerna efter utbetalningar av vinnande bets blev 49,4 miljoner dollar, vilket också är rekordhögt.

Tabellen nedan visar sportbettingutvecklingen för delstaten sedan starten under 2020. Illinois rapporterar lite senare än många andra delstater.

Månad och årHandle (miljoner dollar)Intäkter (miljoner dollar)
Januari 2021581,649,4
December 2020491,723,9
November 2020449,241,3
Oktober 2020434,642,2
September 2020304,96,8
Augusti 2020139,87,2
Juli 202052,53,6
Juni 20208,30,4
Maj 202000
April 202000
Mars 20201,00,1


http://media.finwire.com/media/FWM005BF9F-table-1

Börskollens app – Högt betyg ⭐⭐⭐⭐⭐ och 250.000 nedladdningar

Ladda hem

Vårt nyhetsbrev – Utvalda börsnyheter och heta investeringscase varje vecka

Prenumerera

Läses av andra just nu

Innehåller annonslänkar

Så kommer du igång med trading

Den här månaden har vi valt att lyfta fram trading som utbildningstema, så att du som läsare ska få en möjlighet att fördjupa dig mer och spetsa dina kunskaper. Nedan finner du ett antal matiga guider och vi lyfter även fram vårt förstahandsval av mäklare och plattform: IG.

STÄNG X
Bästa valet för trading – Bra erbjudande & gratis utbildning
Världsledande global tradingmäklare med prisbelönt app
Gratis att öppna konto & demokonto (fiktiv handel)
ÖPPNA KONTO

74% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos de här leverantörerna.

Populära ekonominyheter

Om aktien Kambi

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt