Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Star Vault inleder nu marknadsföringsfasen för Mortal Online 2

Spelutvecklingsbolaget Star Vault inleder nu marknadsföringsfasen för Mortal Online 2, som varit i alfatest-stadiet i cirka fem månader. Det framgår av ett pressmeddelande.

Bolaget skriver att man inte haft en enda serverkrasch sedan man gick live med alfatestet av spelet, efter att man dragit lärdomar från det första spelet.

I fredags gick man live med sin nya hemsida för Mortal Online 2. Bolaget har även samlat ett nätverk av relevanta Youtubers samt streamers.

Lanseringen är fortsatt släpp under senare halvan av det fjärde kvartalet i år.

"Jag kan även tillägga att vi har en god kontakt med Epic Games, bolaget bakom spelmotorn Unreal Engine, och vi är förberedda att gå över till Unreal Engine 5 så fort denna släpps. Vi kommer med hög sannolikhet att vara det första mmo-spelet av rang att använda Unreal Engine 5", säger Star Vault-chefen Henrik Nyström.

Carl Becht
carl.becht@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

❤️ Gratis: Prenumerera på vårt nyhetsbrev med heta aktiecase och ladda ner vår app för bolagsbevakning!

Nyheter om Star Vault

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Star Vault

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt