Morgonkollen: Aktuella börshändelser du bör ha koll på den 14 september

Morgonkollen: Aktuella börshändelser du bör ha koll på den 14 september
Stockfoto

God morgon. Här är en sammanfattning med allt du behöver veta om nattens händelser och kommande dagens viktigaste händelser på börsen. Morgonkollen är framtagen i samarbete med Finwire News.

Stockholmsbörsen väntas inleda måndagen sjunkande.

Euro Stoxx 50-terminen sjunker med 0,44 procent, FTSE 100-terminen ökar 0,17 procent och DAX terminen är ned 0,37 procent.

New York

De amerikanska börserna avancerade under fredagen efter ett par dagar med nedgång.

På den breda marknaden ökade S&P 500-index med 0,86 procent till 7 656,98. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet 0,59 procent som lägst och 1,12 procent som högst.

Teknologitunga Nasdaq Composite steg med 0,96 procent till 26 333,04. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet 0,77 procent som lägst och 1,34 procent som högst.

Sektormässigt hade telekom den bästa utvecklingen, plus 1,35 procent, medan kraft stod för den svagaste utvecklingen, minus 0,34 procent.

Brentoljan backade 2,81 procent till 104,61 dollar och WTI-oljan sjönk 2,37 procent till 100,05 dollar. Brent står i dag i 107,65 dollar, medan WTI-noteringen är 102,98 dollar.

Guldpriset (termin) steg 0,04 procent till 4 408,90 dollar. I dag står guldet i 4 370,80 dollar.

Dollarn stärktes till 1,1600 mot euron, från 1,1614 dagen innan. I dag står dollarn i 1,1567. En dollar kostar i dag 9,7353 kronor, att jämföra med 9,6888 föregående handelsdag.

Asien

Flera asiatiska börser sjunker under morgonen. Teknikaktier pressas efter att företrädare för AI-bolag sagt att det kan vara bra att bromsa utvecklingen av tekniken.

Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 var i slutet av pågående handel ner med 0,99 procent till 63 378,10. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet -2,01 procent som lägst och -0,50 procent som högst.

Det bredare japanska Topix-indexet ökade med 0,60 procent till 4 052,62. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet -0,25 procent som lägst och 0,86 procent som högst.

Affärer

HMS Networks lämnade i fredags kväll genom ett dotterbolag ett offentligt uppköpserbjudande på samtliga aktier i spanska Robot, som levererar styrsystem och sensorer för byggnader med särskilt fokus på hotell. Budet är 6,25 euro per aktie och motsvarar ett företagsvärde på 21 miljoner euro samt en premie på 18,3 procent jämfört med en volymvägd genomsnittlig handelskurs under sex månader. Ägare till 77,69 procent av aktierna har åtagit sig att acceptera erbjudandet.

Företagsnyheter:

Astra Zenecas fas 3-studie Serena-4 med Etcamah, camizestrant, i kombination med palbociklib nådde inte det primära målet om en statistiskt signifikant förbättring av progressionsfri överlevnad. En numerisk förbättring observerades dock.

Tillsammans med Daiichi Sankyos Enhertu visade Astra Zeneca samtidigt en statistiskt signifikant och kliniskt meningsfull förbättring av progressionsfri överlevnad i fas 3-studien Destiny-Lung04.

Hemnets preliminära nettoomsättning minskade 24 procent till 81,8 miljoner kronor i augusti, från 107,4 miljoner kronor ett år tidigare. Antalet publicerade bostadsannonser sjönk 15 procent till 14 600, medan antalet betalda annonser minskade 34 procent till 11 400.

Sverige

Det svenska riksdagsvalet är fortsatt mycket jämnt och något slutligt resultat finns ännu inte. Vid 05-tiden på måndagen, när 94 procent av rösterna räknats, hade oppositionen 176 mandat mot Tidöpartiernas 173.

Konsumentpriserna i Sverige lämnades oreviderade på 0,3 procent i årstakt i augusti. Även KPIF-inflationen lämnades oreviderad på 0,7 procent i årstakt.

Statliga bolånejätten SBAB höjer listräntorna för bolån med ett till tio års bindningstid med 0,15–0,25 procentenheter från den 14 september. Höjningen förklaras med stigande längre marknadsräntor och ökade finansieringskostnader.

Insider:

Oracle-grundaren Larry Ellison har avbrutit sin plan att sälja upp till 50 miljoner aktier i bolaget, värda 7,5 miljarder dollar vid nuvarande kurs. Beskedet kommer en dag efter att planen offentliggjordes i en myndighetsanmälan. Inga aktier hann säljas inom ramen för handelsplanen, som antogs den 22 juni och skulle löpa till den 24 oktober. Enligt Oracle har Ellison, som kontrollerar mer än 40 procent av bolaget, inte heller några andra planer på att sälja aktier.

Omvärldsnyheter:

Oljepriserna stiger efter att Saudiarabien stängt den viktiga East-West-ledningen, som gör det möjligt att transportera olja förbi Hormuzsundet. Ledningen, som har kapacitet att transportera 7 miljoner fat per dag, skadades av drönare som avfyrades från Irak. Saudiarabien har inte uppgett skadornas omfattning eller hur länge ledningen väntas vara stängd.

Ledarna för tre av de största AI-bolagen, Anthropic, OpenAI och xAI, är överens om att utvecklingen av de mest avancerade AI-systemen behöver bromsas för att minska risken för allvarliga konsekvenser. Anthropics vd Dario Amodei har föreslagit att branschen sänker utvecklingstakten och inför bland annat större internationell samordning och oberoende säkerhetsutvärderingar. Elon Musk och OpenAI-chefen Sam Altman har ställt sig bakom behovet av försiktighet.

Sam Altman har meddelat att OpenAI inte kommer att genomföra någon börsnotering i år. Altman beskriver tidpunkten som olämplig för en notering mot bakgrund av den ökade diskussionen om säkerhet. Bolaget ska i stället prioritera säkerhet, så kallad alignment och samarbete mellan AI-branschen och regeringar.

USA:s president Donald Trump tonar samtidigt ned oron och betonar vikten av att behålla landets försprång gentemot Kina. Trump öppnar för skyddsåtgärder men varnar för att en inbromsning kan hota USA:s ledande position.

I helgen förde även Anthropic, OpenAI och Google samtal om att tillsammans skapa ett branschorgan för gemensamma standarder inom artificiell intelligens. Diskussionerna inleddes redan innan Anthropics vd Dario Amodei i lördags uppmanade AI-bolagen att samarbeta kring testning och granskning av tekniken.

Anthropic räknar samtidigt med att redovisa en justerad rörelsevinst under innevarande kvartal, vilket skulle bli andra kvartalet i rad med lönsamhet enligt måttet. Samtidigt har Anthropic enligt Bloomberg News uppgifter valt Nasdaq för sin planerade börsnotering, som kan ske redan i oktober. Bolaget uppges sikta på att ta in lika mycket eller mer än de 86,3 miljarder dollar som Spacex tog in vid sin börsnotering.

Trump räknar med att nå en handelsuppgörelse med Kanada ”ganska snart” och tonar samtidigt ned risken för att USA lämnar handelsavtalet USMCA. Kanadas premiärminister Mark Carney försöker samtidigt förhandla fram en form av ”associerat medlemskap” med EU efter att handelsrelationerna med USA kraftigt försämrats.

Makro

Konsumentpriserna i Finland ökade i årstakt i augusti med 2,2 procent.

Aktierekommendationer

Nordea inleder bevakning på OEM International med köp och riktkurs 225 kronor

Handelsbanken höjer Axfood till köp (behåll), riktkurs 277 kronor (252)

Handelsbanken höjer Telia till behåll (sälj), riktkurs 47 kronor (45)

Kalender

BÖRS

Rapporter

Ospecificerad tid: Goobit Group

Stämmor
Valuno (extra)

Handlas exklusive utdelning
BTC för preferensaktien (utd 1,00 kr), Clas Ohlson (utd 7,00 kr)

Övriga händelser
Hemnet månadsförsäljning

Utländska övriga händelser
Kesko månadsförsäljning

MAKRO

08:30 Indien grossistpriser
08:30 Schweiz PPI
09:30 ECB tal av Simkus
12:00 Sverige AF veckostatistik
12:30 Indien KPI
14:30 Kanada KPI
23:00 Sydkorea importpriser


Diskutera artikeln

Laddar kommentarer…