Evolution ökade rörelseresultatet men lägre än väntat i fjärde kvartalet

Nyhet

{newsItem.title}

Evolution ökade rörelseresultatet men lägre än väntat i fjärde kvartalet

Live kasinoutvecklaren Evolution redovisar en omsättning som var högre än väntat under fjärde kvartalet men resultatet var något lägre än väntat. Utdelningen föreslås att höjas.

Omsättningen steg 67,6 procent till 177,7 miljoner euro (106). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 164.

Ebitda-resultat blev 96,2 miljoner euro (55,8), väntat 104, med en ebitda-marginal på 54,1 procent (52,6).

Justerat ebitda-resultat uppgick till 115,6 miljoner euro (55,8), med en justerad ebitda-marginal på 65,1 procent (52,6).

Rörelseresultatet blev 84,8 miljoner euro (48,7), väntat rörelseresultat var 94. Rörelsemarginalen var 47,7 procent (45,9).

Resultatet efter skatt blev 80,6 miljoner euro (46,8), analytikerkonsensus 83.

Resultat per aktie hamnade på 0,42 euro (0,26).

I utdelning föreslås 0,68 euro (0,42), väntat 0,79.

"Ebitda-marginalen uppgick till 54,3 procent under kvartalet och justerat för poster av engångskaraktär 64,8 procent. Vår nuvarande förväntan är att nå marginalnivån i fjärde kvartalet 2020 också för helåret 2021", skriver vd Martin Carlesund i rapporten.

Evolution uppger i en kommentar att de årliga synergierna från förvärvet av NetEnt blir 10 miljoner euro mer än vad man spått tidigare. Totalt blir de 40 miljoner euro. Effekten kommer gradvis under de två första kvartalen 2021, vilket är 6-9 månader tidigare än vad man spådde vid förvärvstillfället.

Evolution Live hade en tillväxt på 51 procent i det fjärde kvartalet jämfört med samma period 2019.

"Sammantaget har tillväxten varit god i alla geografiska marknader under senare delen av 2020. Trots de effekter som pandemin har på samhället i allmänhet i USA har vi fortsatt att expandera i Pennsylvania och i början av 2021 lanserade vi även slots i Michigan under NetEnts varumärke. Vår live kasinostudio i Michigan är under uppbyggnad och kommer att lanseras senare i år. Med flera andra delstater som förbereder en reglering i kombination med vårt utökade produktutbud är USA fortsatt en marknad med hög potential för Evolution. Under detta kvartal lanserades våra produkter på den nyligen reglerade colombianska marknaden. I takt med att den globala efterfrågan på onlinespel ökar ser vi att Sydamerika, liksom Afrika, är marknader med potential för oss", skriver Evolution-chefen vidare.

Evolution, MEURQ4-2020KonsensusFörändring mot konsensusQ4-2019Förändring
Nettoomsättning177,71648,4%10667,6%
EBITDA96,2104-7,5%55,872,4%
EBITDA-marginal54,1%63,4%52,6%
EBITDA, justerat115,655,8107,2%
EBITDA-marginal, justerad65,1%52,6%
Rörelseresultat84,894-9,8%48,774,1%
Rörelsemarginal47,7%57,3%45,9%
Nettoresultat80,683-2,9%46,872,2%
Resultat per aktie, EUR0,420,2661,5%
Utdelning per aktie, EUR0,680,79-13,9%0,4261,9%
Konsensusdata från Factset

http://media.finwire.com/media/FWM005A18D-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda nyhetsuppslagen från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar.

Nyhets- och aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser – smidigt va?

Nyheter om Evolution Gaming

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva använder och kan stå bakom. Därutöver rekommenderar vi också att du prenumererar på vårt nyhetsbrev samt laddar ner vår app (helt gratis). Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza och Nordnet kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. För att investera i fonder så billigt som möjligt tycker vi dock att du ska spana in SAVR där du kan äga över 1 300 av de bästa fonderna och betala 30-50 % mindre i avgifter, varje år!

Ett tips är att öppna konto hos flera av dessa för att dra nytta av ett större totalbelopp med courtagefri handel och låga avgifter!

Sänk dina månadskostnader och öka din sparkvot

När det kommer till tråkiga utgifter som försäkringar kan vi verkligen rekommendera Hedvig. Vi jämförde direkt på deras site och sänkte vår egen kostnad för hemförsäkring med 2 436 kr per år, jämfört med det näst billigaste alternativet. Pengar som nu läggs på sparande istället.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Evolution Gaming

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev