Evolution slår konsensus i första kvartalet - ebitda-marginal om 67,9 procent (Uppdatering)

Nyhet

{newsItem.title}

Evolution slår konsensus i första kvartalet - ebitda-marginal om 67,9 procent (Uppdatering)

(Uppdatering på flera ställen i texten)

Live kasinoutvecklaren Evolution redovisar en omsättning som var högre än väntat under första kvartalet. Rörelsevinsten ökade.

Omsättningen steg 104,9 procent till 235,8 miljoner euro (115,1). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 216. Hela Netents verksamhet är nu konsoliderad i bolaget.

Evolution uppnådde över 60 procent tillväxt jämfört med föregående år medan Netents RNG-verksamhet växte 6 procent kontra första kvartalet 2021.

Asien och Nordamerika beskrivs ha haft en mycket hög tillväxttakt.

Ebitda-resultat blev 160,1 miljoner euro (64,1), väntat 146, med en ebitda-marginal på 67,9 procent (55,7).

Rörelseresultatet blev 141,6 miljoner euro (57,2). Rörelsemarginalen var 60,1 procent (49,7).

Resultatet före skatt var 140,7 miljoner euro (57,0).

Resultatet efter skatt blev 132 miljoner euro (54,2), analytikerkonsensus 117.

Resultat per aktie hamnade på 0,6 euro (0,30).

- Under 2021 kommer vi att lägga till nya spel i live game show-segmentet samt nya innovativa varianter på traditionella livebordsspel. I produkthänseende kommer vi att lyfta underhållningsfaktorn till en ännu högre nivå under 2021 samtidigt som vi tillhandahåller fler oväntade och spännande kvalitetsspelupplevelser för alla spelare, skriver vd:n Martin Carlesund om det innevarande året.

Under kvartalet uppges fortsatt hög efterfrågan ha gett en positiv effekt på marginalen samtidigt som synergier från relativt nyligen förvärvade Netent har realiserats. Dessa synergier, som ska uppgå till 40 miljoner euro årligen, uppges ha avslutats nio månader före den ursprungliga planen.

Evolution, MEURQ1-2021KonsensusFörändring mot konsensusQ1-2020Förändring
Nettoomsättning235,82169,2%115,1104,9%
EBITDA160,11469,7%64,1149,8%
EBITDA-marginal67,9%67,6%55,7%
Rörelseresultat141,657,2147,6%
Rörelsemarginal60,1%49,7%
Resultat före skatt140,757,0146,8%
Nettoresultat13211712,8%54,2143,5%
Resultat per aktie, EUR0,60,30100,0%
Konsensusdata från Factset

http://media.finwire.com/media/FWM005E65E-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda nyhetsuppslagen från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar.

Nyhets- och aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser – smidigt va?

Nyheter om Evolution Gaming

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva använder och kan stå bakom. Därutöver rekommenderar vi också att du prenumererar på vårt nyhetsbrev samt laddar ner vår app (helt gratis). Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza och Nordnet kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. För att investera i fonder så billigt som möjligt tycker vi dock att du ska spana in SAVR där du kan äga över 1 300 av de bästa fonderna och betala 30-50 % mindre i avgifter, varje år!

Ett tips är att öppna konto hos flera av dessa för att dra nytta av ett större totalbelopp med courtagefri handel och låga avgifter!

Sänk dina månadskostnader och öka din sparkvot

När det kommer till tråkiga utgifter som försäkringar kan vi verkligen rekommendera Hedvig. Vi jämförde direkt på deras site och sänkte vår egen kostnad för hemförsäkring med 2 436 kr per år, jämfört med det näst billigaste alternativet. Pengar som nu läggs på sparande istället.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Evolution Gaming

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev