Momentumaktier - Dessa 12 aktier har idag noterat nytt årshögsta

Momentumaktier - Dessa 12 aktier har idag noterat nytt årshögsta
Montage stockfoto

Hittills i dag har det bjudits på 12 nya 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsens listor.

För investerare som fokuserar på trendföljande momentumstrategier kan det vara intressant att leta efter aktier som noterar nya årshögsta, i synnerhet om marknaden överlag är svag då det ger en indikation om “relativ styrka”. “Styrka föder styrka” brukar man säga. Nedan finner du ett urval för fortsatt analys.

Avstämningen är gjord runt klockan 10.17.

AktieNytt 52-veckorshögstaFöregående 52-veckorshögstaFöregående datum
Ambea177,30177,002026-09-21
Dlaboratory3,963,722026-08-11
Handelsbanken A156,05155,602026-09-21
Inwido187,00186,302025-10-02
Mildef245,00242,302026-09-08
Nordea Bank203,70203,102026-09-21
Scandi Standard173,20172,402026-09-18
SEB A235,50235,202026-09-21
Sinch48,8648,582026-09-07
Skanska B283,80281,702026-02-04
Swedbank A415,40414,002026-09-21
Viking Supply Ships B180,50178,002026-09-21
Källa: FactSet

Bifogat: http://media.finwire.com/media/FWM00EF721-table-1


Diskutera artikeln

Laddar kommentarer…