Tietoevry ökar resultatet mer än väntat - upprepad helårsguidning (uppdatering)
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Tietoevry ökar resultatet mer än väntat - upprepad helårsguidning (uppdatering)

Tietoevry

(Uppdatering avser vd-kommentarer och ytterligare information)

It-konsulten Tietoevrys omsättning i tredje kvartalet kom in något lägre än väntat, medan resultatet efter skatt toppade analytikernas förväntningar.

Omsättningen steg 0,7 procent till 648,1 miljoner euro (643,8). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 656.

"Vi har lagt ett dynamiskt och spännande kvartal bakom oss som präglats av fortsatt resultatförbättring, samtidigt som vi har meddelat en ny strategisk riktning med fokus på ökat kundvärde och tillväxt genom specialisering", uppger bolagets vd Kimmo Alkio.

Rörelseresultatet blev 72,2 miljoner euro (28,6). Rörelsemarginalen var 11,1 procent (4,4).

Resultatet efter skatt blev 48,1 miljoner euro (19,0), analytikerkonsensus 45.

Resultat per aktie hamnade på 0,41 euro (0,16).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 92,1 miljoner euro (108,4).

Under det tredje kvartalet har Tietoevry anställt totalt 1 600 medarbetare globalt, vilket ska stärka bolagets leveranskapacitet och expansionsmöjligheter framöver.

Tietoevry upprepar sin helårsguidning om en organisk tillväxt på mellan -1 och 2 procent, samt en justerad rörelsemarginal på mellan 13 och 14 procent.

Tietoevry, MEURQ3-2021KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2020Förändring
Nettoomsättning648,1656-1,2%643,80,7%
Rörelseresultat72,228,6152,4%
Rörelsemarginal11,1%4,4%
Nettoresultat48,1456,9%19,0153,2%
Resultat per aktie, EUR0,410,16156,3%
Kassaflöde från löpande verksamhet92,1108,4-15,0%
Konsensusdata från Factset

http://media.finwire.com/media/FWM006826D-table-1

Börskollens app – Högt betyg ⭐⭐⭐⭐⭐ och 250.000 nedladdningar

Ladda hem

Vårt nyhetsbrev – Utvalda börsnyheter och heta investeringscase varje vecka

Prenumerera

Nyheter om TietoEVRY

Läses av andra just nu

Innehåller annonslänkar

Så kommer du igång med trading

Den här månaden har vi valt att lyfta fram trading som utbildningstema, så att du som läsare ska få en möjlighet att fördjupa dig mer och spetsa dina kunskaper. Nedan finner du ett antal matiga guider och vi lyfter även fram vårt förstahandsval av mäklare och plattform: IG.

STÄNG X
Bästa valet för trading – Bra erbjudande & gratis utbildning
Världsledande global tradingmäklare med prisbelönt app
Gratis att öppna konto & demokonto (fiktiv handel)
ÖPPNA KONTO

74% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos de här leverantörerna.

Populära ekonominyheter

Om aktien TietoEVRY

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt