Nyhet

Tietoevry

Tietoevry ökar resultatet mer än väntat - upprepad helårsguidning (uppdatering)

(Uppdatering avser vd-kommentarer och ytterligare information)

It-konsulten Tietoevrys omsättning i tredje kvartalet kom in något lägre än väntat, medan resultatet efter skatt toppade analytikernas förväntningar.

Omsättningen steg 0,7 procent till 648,1 miljoner euro (643,8). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 656.

"Vi har lagt ett dynamiskt och spännande kvartal bakom oss som präglats av fortsatt resultatförbättring, samtidigt som vi har meddelat en ny strategisk riktning med fokus på ökat kundvärde och tillväxt genom specialisering", uppger bolagets vd Kimmo Alkio.

Rörelseresultatet blev 72,2 miljoner euro (28,6). Rörelsemarginalen var 11,1 procent (4,4).

Resultatet efter skatt blev 48,1 miljoner euro (19,0), analytikerkonsensus 45.

Resultat per aktie hamnade på 0,41 euro (0,16).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 92,1 miljoner euro (108,4).

Under det tredje kvartalet har Tietoevry anställt totalt 1 600 medarbetare globalt, vilket ska stärka bolagets leveranskapacitet och expansionsmöjligheter framöver.

Tietoevry upprepar sin helårsguidning om en organisk tillväxt på mellan -1 och 2 procent, samt en justerad rörelsemarginal på mellan 13 och 14 procent.

Tietoevry, MEURQ3-2021KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2020Förändring
Nettoomsättning648,1656-1,2%643,80,7%
Rörelseresultat72,228,6152,4%
Rörelsemarginal11,1%4,4%
Nettoresultat48,1456,9%19,0153,2%
Resultat per aktie, EUR0,410,16156,3%
Kassaflöde från löpande verksamhet92,1108,4-15,0%
Konsensusdata från Factset

http://media.finwire.com/media/FWM006826D-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om TietoEVRY

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien TietoEVRY

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt