Blankningskollen: 20 hårt blankade aktier – short squeeze i Embracer
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Nyheter Börskollen Börs & Finans

Blankningskollen: 20 hårt blankade aktier – short squeeze i Embracer

Blankningskollen:

Nedan finner du en färsk sammanställning av de mest blankade aktierna just nu. I toppen av denna lista hittar vi denna vecka Scandic Hotels, Samhällsbyggnadsbolag och Intrum. Nedan finner du hela topp 20-listan, läser mer om de förändringar som skett samt lär dig mer om blankning.

Veckans bubblare som hamnar på plats 21, alltså precis under vår top 20, är Cint Group. Med en nuvarande total blankning på 5.65%. Det återstår att se om Cint Group letar sig in på topp 20 nästa vecka eller rör sig nedåt i listan.

Största förändringarna denna veckan

Största förändring procentuellt denna veckan ser vi i Embracer med en förändring på -1.12%. Därefter kommer Intrum med 1.08% och på en tredje plats över största förändringen denna vecka hittar vi Electrolux med en förändring på 0.85%.

Topp 20: De mest blankade aktierna just nu

AktieBlankat just nu7 dagar sedanFörändring
1Scandic Hotels18.02%17.77%0.25
2Samhällsbyggnadsbolag15.27%14.52%0.75
3Intrum12.33%11.25%1.08
4Elekta11.49%11.64%-0.15
5JM11.79%11.66%0.13
6Embracer10.64%11.76%-1.12
7Securitas9.64%9.12%0.52
8Hexatronic9.51%8.99%0.52
9Orrön Energy8.41%8.15%0.26
10Avanza Bank8.35%8.47%-0.12
11Electrolux8.75%7.90%0.85
12Truecaller7.15%6.66%0.49
13PowerCell7.48%7.65%-0.17
14Mips7.82%8.06%-0.24
15Sinch7.52%7.42%0.10
16Beijer Ref7.64%7.54%0.10
17NIBE Industrier7.15%7.07%0.08
18Calliditas Therapeutics7.83%7.58%0.25
19Hansa Biopharma6.09%6.11%-0.02
20Hennes & Mauritz5.56%5.89%-0.33

Listan baseras på inrapporterade korta positioner över 0,1 procent av aktiekapitalet till Finansinspektionen och som sammanställs av oss på Börskollen. Har du vår app installerad så ser vi även till att skicka en pushnotis till dig i realtid när blankningspositioner i bevakade bolag ändras.

Följ blankning i realtid

Har du inte appen eller föredrar att sitta vid datorn så kan du följa blankning hos börsnoterade bolag i realtid här. Där kan du filtrera på senaste positioner, flest blankare eller mest blankat m.m.

Vad innebär blankning och hur fungerar det i praktiken?

Blankning innebär i korthet att du säljer ett instrument, allt som oftast en aktie, som du från början inte äger själv. På finanssvenska innebär det att man blankar eller “går kort aktier”.

Lästips: Mer om blankning - möjligheter och risker med att blanka aktier

Syftet med att blanka är att tjäna pengar på att priset på en aktie går ned. Det är ett sätt att försvara din portfölj mot nedgångar. I det normala fallet köper man en aktie för att man tror att den ska stiga i värde. Blankning innebär exakt tvärtom, att du spekulerar i att aktien ska falla i värde.

Börskollens app – Högt betyg ⭐⭐⭐⭐⭐ och 250.000 nedladdningar

Ladda hem

Vårt nyhetsbrev – Utvalda börsnyheter och heta investeringscase varje vecka

Prenumerera

Läses av andra just nu

Innehåller annonslänkar

Så kommer du igång med trading

Här lyfter vi fram trading som utbildningstema, så att du som läsare ska få en möjlighet att fördjupa dig mer och spetsa dina kunskaper. Nedan finner du ett antal matiga guider och vi lyfter även fram vårt förstahandsval av mäklare och plattform: IG.

STÄNG X
Bästa valet för trading – Bra erbjudande & gratis utbildning
Världsledande global tradingmäklare med prisbelönt app
Gratis att öppna konto & demokonto (fiktiv handel)
KOM IGÅNG

74% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos de här leverantörerna.

Populära ekonominyheter

Om aktien Scandic Hotels

Mer från Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt