Blankningstoppen: 20 aktierna som ska ner – enligt blankarna
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Blankningstoppen: 20 aktierna som ska ner – enligt blankarna

Blankningstoppen:

Nedan finner du en färsk sammanställning av de mest blankade aktierna just nu. I toppen av denna lista hittar vi denna vecka Samhällsbyggnadsbolag, Scandic Hotels och Viaplay. Nedan finner du hela topp 20-listan, läser mer om de förändringar som skett samt lär dig mer om blankning.

Veckans bubblare som hamnar på plats 21, alltså precis under vår top 20, är PowerCell. Med en nuvarande total blankning på 6.27%. Det återstår att se om PowerCell letar sig in på topp 20 nästa vecka eller rör sig nedåt i listan.

Hittills har blankarna lyckats bra i PowerCell.

Största förändringarna denna veckan

Största förändring procentuellt denna veckan ser vi i Viaplay med en förändring på 3.13%. Därefter kommer JM med -0.62% och på en tredje plats över största förändringen denna vecka hittar vi Intrum med en förändring på 0.44%.

Störst förnyad ökning ser vi alltså i Viaplay – detta efter att aktien har studsat kraftigt under de senaste veckorna.

Topp 20: De mest blankade aktierna just nu

AktieBlankat just nu7 dagar sedanFörändring
1Samhällsbyggnadsbolag16.42%16.34%0.08
2Scandic Hotels13.79%13.73%0.06
3Viaplay13.10%9.97%3.13
4JM13.82%14.44%-0.62
5Elekta11.70%11.42%0.28
6Hexatronic11.22%11.08%0.14
7Intrum11.94%11.50%0.44
8Mips10.05%9.93%0.12
9Securitas9.32%8.92%0.40
10Sinch9.08%9.11%-0.03
11Electrolux9.12%8.80%0.32
12Hansa Biopharma7.09%7.09%0.00
13Calliditas Therapeutics7.53%7.39%0.14
14Beijer Ref7.59%7.39%0.20
15Avanza Bank7.77%8.03%-0.26
16Orrön Energy7.64%7.58%0.06
17Truecaller7.02%7.02%0.00
18Fast Balder6.48%6.42%0.06
19Embracer6.21%6.21%0.00
20Fortnox6.10%5.89%0.21

Listan baseras på inrapporterade korta positioner över 0,1 procent av aktiekapitalet till Finansinspektionen och som sammanställs av oss på Börskollen. Har du vår app installerad så ser vi även till att skicka en pushnotis till dig i realtid när blankningspositioner i bevakade bolag ändras.

Följ blankning i realtid

Har du inte appen eller föredrar att sitta vid datorn så kan du följa blankning hos börsnoterade bolag i realtid här. Där kan du filtrera på senaste positioner, flest blankare eller mest blankat m.m.

Vad innebär blankning och hur fungerar det i praktiken?

Blankning innebär i korthet att du säljer ett instrument, allt som oftast en aktie, som du från början inte äger själv. På finanssvenska innebär det att man blankar eller “går kort aktier”.

Lästips: Mer om blankning - möjligheter och risker med att blanka aktier

Syftet med att blanka är att tjäna pengar på att priset på en aktie går ned. Det är ett sätt att försvara din portfölj mot nedgångar. I det normala fallet köper man en aktie för att man tror att den ska stiga i värde. Blankning innebär exakt tvärtom, att du spekulerar i att aktien ska falla i värde.

Börskollens app – Högt betyg ⭐⭐⭐⭐⭐ och 250.000 nedladdningar

Ladda hem

Vårt nyhetsbrev – Utvalda börsnyheter och heta investeringscase varje vecka

Prenumerera

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Populära ekonominyheter

Om aktien Avanza Bank

Mer från Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt

Kontakta oss

Börskollen Sverige AB

Org.nr: 559236-5141

Email: [email protected]

Disclaimer

Börskollen Sverige AB (”Börskollen”) är inte finansiella rådgivare, står inte under finansinspektionens tillsyn och ger inga råd till dig. Detta innebär att investeringsbeslut baserade på information som direkt eller indirekt härrörande från Börskollen eller personer med koppling till Börskollen, alltid fattas självständigt av investeraren. Börskollen frånsäger sig allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av material härrörande från tjänsten Börskollen.


CFD-kontrakt

CFD-kontrakt är komplexa instrument som innebär stor risk för snabba förluster på grund av hävstången. 72% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos de här leverantörerna. Du bör tänka efter om du förstår hur CFD-kontrakt fungerar och om du har råd med den stora risken för att förlora dina pengar. Optioner och turbowarranter är komplexa finansiella instrument och du riskerar ditt kapital.

Copyright © 2024 Börskollen Sverige AB. All rights reserved.