Morgonkollen 7 februari – Aktuella börshändelser som du bör ha koll på

7 februari 2022
God morgon
Stockholmsbörsen väntas inleda måndagen uppåt.
Euro Stoxx 50-terminen stiger med 0,76 procent, FTSE 100-terminen ökar 0,48 procent och DAX terminen stiger 0,70 procent.
New York
New York-börsen vände uppåt på fredagen med Amazon i täten. Uppgången kom trots rejält stigande marknadsräntor efter en starkare än väntad sysselsättningsrapport för januari.
På den breda marknaden ökade S&P 500-index med 0,52 procent till 4 500,53. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet -0,58 procent som lägst och 1,39 procent som högst.
Teknologitunga Nasdaq Composite steg med 1,58 procent till 14 098,01. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -0,20 procent som lägst och 2,48 procent som högst.
Sektormässigt hade sällanköp den bästa utvecklingen, plus 3,74 procent, medan material noterades för den svagaste utvecklingen, minus 1,72 procent.
Räntan på den amerikanska tioåriga obligationen steg 10 punkter till 1,92 procent. I dag på morgonen noteras räntan till 1,90 procent.
Brentoljan steg 2,37 procent till 93,27 dollar och WTI-oljan ökade 1,97 procent till 87,36 dollar. Brent står i dag i 93,61 dollar, medan WTI-noteringen är 87,84 dollar.
Guldpriset steg 0,21 procent till 1 807,80 dollar. I dag står guldet i 1 811,40 dollar.
Dollarn försvagades till 1,1449 mot euron, från 1,1437 dagen innan. I dag står dollarn i 1,1432. En dollar kostar 9,1671 kronor, att jämföra med 9,1525 föregående handelsdag.
Asien
Börserna i Asien-regionen visar en blandad utveckling på måndagen där fastlandsbörserna i Kina stiger efter det veckolånga nyårsfirandet. Inköpschefsstatistik från Kina visar en mindre än väntad nedgång för tjänstesektor i januari, enligt Caixins mätning. Marknaden följer också utvecklingen kring Ukraina efter nya varningar om nära förestående rysk invasion.
Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 sjönk med 0,70 procent till 27 248,87. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -1,29 procent som lägst och -0,26 procent som högst.
Det bredare japanska Topix-indexet backade med 0,24 procent till 1 925,99. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -1,00 procent som lägst och -0,11 procent som högst.
Affärer:
Fasadgruppen har ingått avtal om att förvärva Helsingborgs Fasad & Kakel och kommer därmed etablera sig i Helsingborgsområdet. Bolaget har en årsomsättning på 30 miljoner kronor.
Delårsrapporter:
Life science-investmentbolaget Linc rapporterar en avkastning på substansvärdet på 0,5 procent under fjärde kvartalet (16,4). Substansvärdet uppgick till 3 632,9 miljoner kronor eller 62,7 kronor per aktie (62,4). Ingen utdelning föreslås för 2021.
Forskningsbolaget IBT, Infant Bacterial Therapeutics, redovisar som planerat ingen omsättning under fjärde kvartalet. Rörelseförlusten minskade till -16,1 miljoner kronor, från -26,7 miljoner.
Företagsnytt:
Hemfixarkedjan Clas Ohlsons försäljning ökade i januari med 7 procent till 606 miljoner kronor (568). Den organiska försäljningen ökade med 4 procent.
Byggbolaget Wästbygg har fått i uppdrag av Bonava att uppföra deras projekt Logementet i området Kviberg, i Göteborg. Ordervärdet uppgår till 115 miljoner kronor och exkluderar varor som tillhandahålls av Bonava.
Sverige:
SEB:s företagarindikator, som visar företagares syn på verksamheten de kommande tre månaderna, har minskat till 10 i februari, jämfört med nivån på 12 under januari. Det var femte månaden i rad med nedgång.
Vänsterpartiet vill se ett högre skatteuttag och bland annat höja skatter på arv och stora aktievinster, men inte för "vanliga löntagare". Det framgår av en valplattform som efter en valkongress nu även innefattar ett totalförbud mot vinster i välfärden. Det rapporterar Sveriges Radio och TT.
Från omvärlden:
Vita husets säkerhetsrådgivare Jake Sullivan har varnat om att en rysk invasion av Ukraina kan komma "vilken dag som helst". Det skulle också kunna ske om några veckor eller så kan Ryssland välja en diplomatisk väg istället. Det sade Sullivan till Fox News under söndagen.
Teknikjätten Apple siktar på att avslöja en billigare 5G-iPhone samt en ny iPad i mars månad enligt insiderkällor till Bloomberg News.
Japanska konglomeratet Toshiba meddelar att de tänker delas upp i två bolag och inte tre som kommunicerades i höstas. Bolaget avser att knoppa av divisionen Device Co, som bland annat hyser halvledarverksamheten, till att bli ett eget börsbolag.
Brittiska konsumentvarujätten Reckitt Benckiser tittar på olika alternativ för sin enhet inom modersmjölksersättning, inklusive en potentiell försäljning. Det uppger källor till Bloomberg News.
Musikströmningstjänsten Spotify har tagit bort avsnitt från Joe Rogan där han ska ha uttryckt sig rasistiskt. Det rapporterar flera medier däribland The Verge.
Makro:
Kinas inköpschefsindex för tjänsteindustrin, enligt Caixin, minskade mindre än väntat till 51,4 i januari, från 53,1 i december. Väntad nivå var 50,5.
Industriproduktionen i Tyskland sjönk oväntat med 0,3 procent i månadstakt i december. Väntat var en ökning med 0,5 procent enligt Bloomberg.
Industriproduktionen i Norge ökade 1,8 procent i årstakt i december. Under november låg årstakten på 2,3 procent.
Ledande index i Japan ökade oväntat i december till 104,3, från 103,9 i januari. Väntat var 103,7.
Singapores inköpschefsindex minskade till 54,4 i januari, från 55,1 i december.
Aktierekommendationer
Carnegie höjer Munters till köp (behåll), riktkurs 75 kronor
Bernstein höjer Epiroc till market perform (underperform), riktkurs 190 kronor
SEB höjer Biogaia till köp (behåll), riktkurs 577 kronor
Börsveckan rekommenderar köp av H&M, Academedia, BHG och Cloetta i den senaste utgåvan. Tidningen ger rådet avvakta för Readly och Platzer samt lämnar säljråd för Hemnet.
Dagens Industri rekommenderar köp i H&M
Affärsvärlden ger köpråd för Essity.
Håll ögonen på idag:
BÖRS
Rapporter
Ospecificerad tid: Aino Health, Akelius
07:00 Linc, 12:00 Fabege, 14:00 MTG, 14:30 Nolato
Utländska rapporter
Ospecificerad tid: Hasbro
07:00 Aurubis (definitiv), 22:00 Amgen
Efter börsstängning: Kennametal, Take-Two Interactive
Stämmor
10:00 Nanologica (extra)
Corporate Actions
Zazz Energy premiärdag som noterat bolag på First North
Övriga händelser
07:00 Clas Ohlson månadsförsäljning
11:00 SAS passagerarstatistik
Utländska övriga händelser
Textilwirtschaft veckoförsäljning
MAKRO
09:00 Österrike grossistpriser
10:30 EMU Sentix investerarförtroende
12:00 Irland industriproduktion
12:00 Sverige AF veckostatistik

