Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Storbanken skiftar favorit bland industriaktier – ”ser större uppsida”

Storbanken skiftar favorit bland industriaktier – ”ser större uppsida”
Handelsbanken stuvar om i industriportföljen och utser ny favorit. Pressbild Handelsbanken.

Handelsbanken har bytt ut Epiroc mot Alfa Laval som sin främsta rekommendation inom industrisektorn. Banken motiverar förändringen med att uppsidan bedöms vara större för Alfa Laval, även om synen på Epiroc fortsatt är positiv.

Alfa Laval tar därmed plats bland Handelsbankens så kallade sektorfavoriter inom industrisektorn, medan Epiroc lämnar listan. Rekommendationen för Epiroc är fortsatt köp, men banken ser större potential i Alfa Laval just nu.

Alfa Laval kliver in som sektorfavorit

I sammanställningen över sektorfavoriter inom olika branscher finns nu aktier som SSAB, Boliden, Alfa Laval, Atlas Copco, Skistar, New Wave, Mowi, AAK, Genmab, Novo Nordisk, Nordnet, Avanza, Mycronic, Dynavox, Paradox, Telenor, Castellum och Intea. Handelsbanken gör regelbundet förändringar i urvalet baserat på analyser av marknadsläge och bolagens utveckling, enligt Finwire.

Bytet innebär att Alfa Laval nu är den aktie banken ser störst uppsida i inom industrisektorn, medan Epiroc fortfarande anses attraktiv men inte längre är förstahandsvalet.

Fastighetssektorn får ny favorit

Som vi rapporterade förra veckan har Handelsbanken stuvat om i portföljen också när det gäller fastighetssektorn. Banken har valt att ersätta hotellfastighetsbolaget Pandox med Intea som ny sektorfavorit.

Intea har fått höjd rekommendation till köp, med en riktkurs på 87 kronor på ett års sikt. Handelsbanken motiverar bytet med att Intea avslutade 2025 starkt och att bolaget har en stabil verksamhet, med långa hyresavtal och hyresgäster inom offentlig sektor.

Efter Q4-rapporten har vi gått igenom våra prognoser och konstaterar att vi har underskattat det verkliga värdet och den potential som finns i projektportföljen.

Handelsbanken

Fastigheterna i Intea är riktade mot social infrastruktur, där hyresgästerna utgörs av myndigheter, regioner och andra offentliga institutioner. Banken framhåller även den låga vakansgraden som en styrka. Även om Pandox inte längre är sektorfavorit kvarstår en positiv syn från bankens sida, men Handelsbanken identifierar större uppsida i Intea för närvarande.

Nyhetsbrev