Nyhet

Morgonkollen: Aktuella börshändelser du bör ha koll på den 3 juli

Morgonkollen: Aktuella börshändelser du bör ha koll på den 3 juli
Stockfoto

God morgon. Här är en sammanfattning med allt du behöver veta om nattens händelser och kommande dagens viktigaste händelser på börsen. Morgonkollen är framtagen i samarbete med Finwire News.

Stockholmsbörsen väntas inleda fredagen stigande.

Euro Stoxx 50-terminen stiger med 0,36 procent, FTSE 100-terminen ökar 0,14 procent och DAX terminen stiger 0,49 procent.

New York

Den amerikanska börserna inledde stigande på torsdagen i kölvattnet av en svagare än väntad amerikansk sysselsättningsrapport för juni som stärkte förhoppningar om att Federal Reserve ska vänta med att höja räntan. Börsen tappade därefter fart med en fortsatt svaghet bland halvledare. Wall Street håller stängt idag, fredag. Den avkortade veckan bjöd på uppgångar för de ledande börsindexen, bland andra steg S&P 500 med 1,8 procent medan Composite ökade 2,1 procent.

På den breda marknaden stängde S&P 500-index oförändrat vid 7 483,24. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet -0,74 procent som lägst och 0,77 procent som högst.

Teknologitunga Nasdaq Composite backade med 0,80 procent till 25 832,67. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -1,57 procent som lägst och 0,85 procent som högst.

Sektormässigt hade hälsovård den bästa utvecklingen, plus 2,70 procent, medan IT stod för den svagaste utvecklingen, minus 1,46 procent.

Räntan på den amerikanska tioåriga obligationen steg 1 punkt till 4,49 procent. I dag på morgonen noteras räntan till 4,49 procent.

Brentoljan steg 0,32 procent till 71,80 dollar och WTI-oljan ökade 0,16 procent till 68,69 dollar. Brent står i dag i 72,24 dollar, medan WTI-noteringen är 69,01 dollar.

Guldpriset (termin) steg 1,06 procent till 4 125,70 dollar. I dag står guldet i 4 193,10 dollar.

Dollarn försvagades till 1,1432 mot euron, från 1,1377 dagen innan. I dag står dollarn i 1,1443. En dollar kostar i dag 9,6527 kronor, att jämföra med 9,6834 föregående handelsdag.

Asien

Börserna i Asien-regionen stiger brett på fredagen. Sydkoreanska börsen vänder uppåt med över 5 procent stärkt av uppgångar för minnesaktier. Kinesiska Kuaishou Technology steg initialt kraftigt i Hongkong på beskedet om en kapitalinjektion om 2 miljarder dollar i dotterbolaget Kling AI till en värdering om 15 miljarder dollar.

Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 var i slutet av pågående handel upp med 1,27 procent till 69 605,54. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet -1,63 procent som lägst och 1,31 procent som högst.

Det bredare japanska Topix-indexet ökade med 1,13 procent till 4 060,29. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet -0,32 procent som lägst och 1,22 procent som högst.

Delår

Fastighetsbolaget Atrium Ljungberg presenterade ett något lägre förvaltningsresultat än väntat i det andra kvartalet om 320 miljoner kronor. Samtidigt uppvisade bolaget ett i övrigt stabilt andra kvartal med ökade hyresintäkter.

Platzer redovisar ett starkare andra kvartal med högre hyresintäkter, driftsöverskott och förvaltningsresultat jämfört med motsvarande period i fjol. Nettouthyrningen var positiv.

Företagsnytt

Mips och kunden Revelyst har ingått en förlikning med BrainGuard i den amerikanska patenttvist som gällt påstått patentintrång. Mips betalar 3,25 miljoner dollar, vilket belastar det justerade rörelseresultatet negativt i tredje kvartalet.

Diagnostikbolaget Devyser redovisar en preliminär nettoomsättning på 60,2 miljoner kronor för det andra kvartalet, svagare än väntat. Första halvårets försäljning uppgår preliminärt till 122 miljoner kronor, i nivå med motsvarande period i fjol. Den lägre försäljningen förklaras av att bolagets största distributör byggt upp stora lager och därför minskat sina inköp.

Intrum har fått kreditgivarnas godkännande för den tidigare aviserade försäljningen av sitt återstående innehav på 35 procent i portföljer som ägs tillsammans med Brocc Finance, ett dotterbolag till Cerberus Capital Management.

Skanska har tecknat ett initialt kontrakt med en befintlig kund om att bygga ett datacenter i Virginia i USA. Ordervärdet uppgår till 94 miljoner dollar, cirka 870 miljoner kronor, och kommer att räknas in i orderingången för USA i det andra kvartalet.

Sagax har genom sju separata transaktioner förvärvat nio fastigheter i Frankrike, Benelux, Danmark och Tyskland för totalt 710 miljoner kronor.

Bonava har slutfört refinansieringen av sitt kreditfacilitetsavtal och en senior säkerställd grön obligation. Bolaget uppger att upplägget stärker förutsättningarna för utveckling och möjliggör återupptagen utdelning till aktieägare.

Peab har fått uppdraget att bygga ett nytt beredningssteg vid det befintliga vattenverket i Timrå. Beställare är MittSverige Vatten & Avfall och kontraktssumman uppgår till 121 miljoner kronor.

Eltel har tilldelats ett kontrakt värt 20 miljoner euro för att bygga nätanslutningen till FCDCs nya datacenter i Karis i Finland.

Sverige

Statsminister Ulf Kristersson och utrikesminister Maria Malmer Stenergard bjuder in till en pressbriefing den 3 juli inför Natos toppmöte i Ankara den 7–8 juli. Vid toppmötet deltar stats- och regeringschefer från Natos allierade länder. På agendan står bland annat alliansens upprustning, ökad industriproduktion samt fortsatt stöd till Ukraina.

Nyföretagandet i Sverige ökade med 17 procent under första halvåret 2026 jämfört med samma period i fjol, enligt statistik från Bolagsverket analyserad av Spiris. Totalt registrerades 35 049 nya företag, mot 30 008 året innan.

Omvärldsnyheter:

Rheinmetall utreder konsekvenserna av att F126-fregattprogrammet har stoppats. Bolaget står fast vid sin tidigare uppdatering för det andra kvartalet med en väntad omsättningstillväxt på över 60 procent, men programstoppet innebär att den tidigare förväntade orderingången på 20 miljarder euro inklusive F126 inte nås. Den totala orderingången väntas i stället uppgå till ett lågt tvåsiffrigt miljardbelopp i euro, trots stark orderingång i övriga verksamheter.

USA:s president Donald Trump kritiserar USA:s relation till Nato i ett inlägg på Truth Social och beskriver den som ensidig och inte ömsesidig. Han skriver att USA inte bör fortsätta på den inslagna vägen och hävdar att alliansen "inte var där för oss".

Vidare har Trump den 8:e april 2025 köpt aktier i bland annat Apple, Alphabet, Amazon, Microsoft och Nvidia, enligt nya finansiella uppgifter som CNBC analyserat. Dagen efter uppmanade han investerare att köpa aktier innan han meddelade en delvis reträtt från sina tullplaner, vilket bidrog till att S&P 500 steg omkring 9,5 procent.

Trumpadministrationen och AI-bolaget Anthropic har inte haft några samtal om att den amerikanska staten ska ta en ägarandel i bolaget, uppger en källa för Reuters. Uppgiften kommer efter att Financial Times rapporterat att OpenAI har diskuterat att ge den amerikanska regeringen en ägarandel på fem procent.

Amazon har nu skickat upp tillräckligt många satelliter för att kunna lansera den kommersiella internettjänsten Leo senare i år. Efter den senaste uppskjutningen omfattar konstellationen över 390 satelliter, vilket enligt bolaget räcker för att inleda tjänsten i vissa geografiska områden.

Makro

Kinas inköpschefsindex för tjänsteindustrin, enligt RatingDog, minskade mindre än väntat i juni. Tjänsteindexet sjönk till 54,1 i juni från 54,4, väntat enligt Bloomberg var en minskning till 53,0.

Affärsklimatet i den tyska fordonsindustrin försämrades i juni, då indexet sjönk till minus 21,4 från minus 20,7 i maj, enligt färska siffror från Ifo. Företagen bedömer nuläget som svagare men är samtidigt mindre pessimistiska om de kommande månaderna.

Arbetslösheten i Norge uppgick till 2,0 procent i juni. Månaden innan låg arbetslösheten på 2,1 procent. Analytikerkonsensus låg på en nivå vid 2,1 procent, enligt Bloomberg.

Aktierekommendationer

Handelsbanken sänker Bufab till behåll (köp), riktkurs 136 kronor (133)

SEB höjer Tele2 till behåll (sälj), riktkurs 173 kronor (174)

Pareto Securities höjer Afry till köp (behåll), riktkurs 140 kronor (130)

Kalender

BÖRS

Stämmor
09:00 Athanase Innovation (extra)

Handlas exklusive utdelning
Bilia (utd 1,50 kr), Link Prop (utd 2,00 kr), Mofast (utd 0,50 kr)

Corporate Actions
Ecoclime avnotering sista dag för handel på NGM
Finepart första handelsdag efter split omvänd split 1:500

Börshandel
New York-börsen stängd

Övriga händelser
08:30 Avanza månadsrapport
08:30 Nordnet månadsrapport

MAKRO

08:30 Sverige PMI tjänstesektorn
08:45 Frankrike industriproduktion
09:00 Spanien industriproduktion
09:00 Turkiet KPI
09:00 Turkiet PPI
09:15 Spanien PMI tjänstesektorn
09:15 Sydafrika PMI
09:45 Italien PMI tjänstesektorn
09:50 Frankrike PMI tjänstesektorn reviderad
09:55 Tyskland PMI tjänstesektorn reviderad
10:00 ECB tal av Lagarde
10:00 EMU PMI tjänstesektorn reviderad
10:00 Italien detaljhandel
10:30 Storbritannien PMI tjänstesektorn reviderad
11:00 Norge husprisindex
12:00 Irland arbetslöshet
14:00 Brasilien industriproduktion
14:00 Mexiko konsumentförtroende
15:00 Brasilien PMI tjänstesektorn
17:00 ECB tal av Nagel
17:00 ECB tal av Makhlouf
19:00 USA oljeriggar från Baker Hughes