Morgonkollen 16 december - Aktuella händelser du bör ha koll på

God morgon. Här är en sammanfattning med allt du behöver veta om nattens händelser och kommande dagens viktigaste händelser på börsen. Morgonkollen är framtagen i samarbete med Finwire News.
Stockholmsbörsen väntas inleda tisdagen med nedgång.
Euro Stoxx 50-terminen sjunker med 0,66 procent, FTSE 100-terminen backar 0,42 procent och DAX terminen faller 0,77 procent.
New York
De amerikanska börserna backade på måndagen med teknikaktier i täten för nedgången.
På den breda marknaden sjönk S&P 500-index med 0,16 procent till 6 816,51. S&P 500 index handlades under dagen inom intervallet -0,38 procent som lägst och 0,50 procent som högst.
Teknologitunga Nasdaq Composite backade med 0,59 procent till 23 057,41. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -0,79 procent som lägst och 0,65 procent som högst.
Sektormässigt hade hälsovård den bästa utvecklingen, plus 1,27 procent, medan IT noterades för den svagaste utvecklingen, minus 1,04 procent.
Räntan på den amerikanska tioårsräntan sjönk 1 punkt till 4,18 procent. I dag på morgonen noteras räntan till 4,16 procent.
Brentoljan backade 0,92 procent till 60,56 dollar och WTI-oljan sjönk 1,08 procent till 56,82 dollar. Brent står i dag i 60,16 dollar, medan WTI-noteringen är 56,41 dollar.
Guldpriset (termin) steg 0,16 procent till 4 335,20 dollar. I dag står guldet i 4 309,90 dollar.
Dollarn försvagades till 1,1756 mot euron, från 1,1741 dagen innan. I dag står dollarn i 1,1752. En dollar kostar i dag 9,2969 kronor, att jämföra med 9,2871 föregående handelsdag.
Asien
De asiatiska börserna sjunker på bred front på tisdagsmorgonen, med de största nedgångarna i Sydkorea och Hongkong, följt av Tokyobörsen.
Japanska storbolagsindexet Nikkei 225 sjönk med 1,56 procent till 49 383,29. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -1,62 procent som lägst och -0,23 procent som högst.
Det bredare japanska Topix-indexet backade med 1,78 procent till 3 370,50. Under dagen rörde sig indexet inom intervallet -1,78 procent som lägst och -0,10 procent som högst.
Affärer
Mätteknikbolaget Hexagon förvärvar tyska Iconpro i en affär där de finansiella detaljerna hålls hemliga. Iconpro är en leverantör av industriella AI-lösningar som väntas nästa år omsätta 2 miljoner euro, motsvarande cirka 22 miljoner kronor
Företagsnytt
Intellegos styrelseledamot Johan Möllerström har har delgivits misstanke om grovt svindleri och grovt bedrägeri i den pågående utredning som leds av Ekobrottsmyndigheten. Möllerström har när det kommer till styrelsearbete även fram tills nu varit ordförande för de noterade bolagen Sensodetect och Dug Foodtech, poster som han nu lämnar. Bolagen har utsett nya ordföranden.
Stålbolaget SSAB utser Tom Cox till chef för SSAB Americas och medlem i koncernledningen från 1 februari 2026, enligt ett pressmeddelande. Han är i dag ansvarig för SSAB Iowa och har arbetat i bolaget i 24 år. Cox ersätter Chuck Schmitt, som går i pension.
Läkemedelsbolaget Astra Zeneca och dess partner Daiichi Sankyo har fått ett godkännande från amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA avseende en kombinationsbehandling med Enhertu och Roches Perjeta (pertuzumab) som första linjens behandling av patienter med avancerad HER2-positiv bröstcancer.
Fastighetsbolaget Prisma Properties uppger att hyresgästen NRG Pizza, som driver Pizza Hut i Sverige, har gått in i företagsrekonstruktion. Avtalen motsvarar två procent av bolagets totala hyresvärde.
Teknikkonsulten Sweco har tilldelats ett nytt ramavtal med Vattenfall. Ordervärdet för Sweco är 600 miljoner kronor över tre år.
Fastighetsbolaget Brinova har utsett Peter Ullmark till ny vd. Han efterträder Per Johansson som valt att få i pension efter tio år som vd.
Insiders:
Stena Adactum har köpt aktier i dörr- och fönstertillverkaren Inwido för 174 miljoner kronor. Stena äger därefter 2,76 procent av kapitalet och rösterna i bolaget, där man har en styrelseplats.
Sverige
Den sammanlagda svenska räntebärande värdepappersskulden uppgick i slutet av november till 9 345 miljarder kronor, vilket är en ökning med 34 miljarder sedan oktober. Det rapporterar SCB.
Omvärldsnyheter:
Ryssland och Ukraina är “på gränsen” till ett avtal för att avsluta kriget, enligt landets biträdande utrikesminister Sergej Rjabkov. Det säger han i en intervju med ABC News. Ryssland kräver fortsatt kontroll över flera ockuperade områden, som Krim och Donetsk.
Amerikanska biltillverkaren Ford förväntar sig redovisa 19,5 miljarder dollar, motsvarande 181 miljarder kronor, i engångskostnader relaterade till omstrukturering och en neddragning av investeringar i helelektriska fordon. Merparten av kostnaderna kommer att tas i fjärde kvartalet
Lidarutvecklaren Luminar har ansökt om konkursskydd enligt Chapter 11 efter nedskärningar, ledningsavhopp och en rättstvist med sin storkund Volvo Cars. Konkursansökan lämnades in i Texas.
Norska Kongsberg Automotive presenterar ett långsiktigt rörelsemarginalmål på 6,5 procent. Målet presenteras samtidigt som företaget håller kapitalmarknadsdag. Bolaget genomför kostnadsbesparingar på 42 miljoner euro per år.
Danska vindkraftsbolaget Vestas har fått ordrar från kunden OX2 till tre olika vindkraftsprojekt i Finland på vindkraftsturbiner på totalt 277 megawatt.
USA:s försvarsdepartement går in som storägare i ett nytt smältverk för kritiska mineraler som ska byggas i Tennessee. Projektet sker i partnerskap med Korea Zinc och har en total investeringsram på 7,4 miljarder dollar. Det rapporterar Reuters.
USA:s president Donald Trump har lämnat in en stämningsansökan mot BBC och kräver totalt tio miljarder dollar i skadestånd. Han anklagar bolaget för förtal efter en redigering av ett tal från 2021. Enligt Trump skapade klippningen en falsk bild av att han uppmanade till stormningen av Kapitolium. BBC har tidigare bett om ursäkt men avvisat krav på ersättning.
USA har samlat in mer än 200 miljarder dollar i tullintäkter hittills i år efter nya tullar som införts av president Donald Trump. Intäkterna avser endast de nya tullarna från början av 2025. Det rapporterar CNBC med hänvisning till tullmyndigheten CBP. Uppgifterna kommer samtidigt som Högsta domstolen prövar om de nya tullarna är lagliga.
Amerikanska chipjätten Nvidia har förvärvat SchedMD, utvecklaren bakom open source-systemet Slurm Workload Manager som används inom högpresterande datorkraft och AI. Inga finansiella detaljer anges kring affären.
Mali återlämnar kontrollen över Loulo-Gounkoto-gruvan till gruvjätten Barrick Mining och ska lämna tillbaka tre ton guld efter att en långvarig tvist har lösts. Uppgörelsen innebär att Barrick Mining betalar 437 miljoner dollar och drar tillbaka rättsprocesser, medan staten släpper anklagelser och återlämnar driften.
Makro
Inköpschefsindex för industrin i Japan steg till 49,7 i december mot 48,7 föregående månad. Motsvarande index för tjänstesektorn backade till 52,5 i december mot 53,2 i november.
Inköpschefsindex för industrin i Indien backade till 55,7 i december mot 56,6 i november. Motsvarande index för tjänstesektorn minskade till 59,1 i december mot 59,8 föregående månad.
Arbetslösheten i Storbritannien steg till 5,1 procent i oktober, vilket var i linje med förväntningarna. Föregående månad var nivån 5,0 procent.
Aktierekommendationer
SEB sänker SKF till behåll (köp), riktkurs 263 kronor (275)
SB1 Markets inleder bevakning på AAK med köp och riktkurs 298 kronor
Pareto Securities inleder bevakning på Beijer Alma med köp och riktkurs 315 kronor
Pareto Securities inleder bevakning på Momentum Group med köp och riktkurs 180 kronor
Kalender
BÖRS
Rapporter
Ospecificerad tid: Scandidos
Utländska rapporter
Efter börsstängning: Lennar
Stämmor
09:00 Mendus (extra), 10:00 BE Group (extra), 11:30 Candles Scandinavia (extra), 17:30 Real Heart (extra)
Handlas exklusive utdelning
Fable Media (utd 0,15 kr)
Corporate Actions
Antco Investment byte av bolagsnamn till Buddypro
Argo Defence premiärdag som noterat bolag på NGM
MAKRO
09:00 Tjeckien PPI
09:15 Frankrike PMI tjänstesektorn preliminär
09:15 Frankrike PMI industri preliminär
09:30 Hongkong arbetslöshet
09:30 Tyskland PMI industri preliminär
09:30 Tyskland PMI tjänstesektorn preliminär
10:00 EMU PMI tjänstesektorn preliminär
10:00 EMU PMI industri preliminär
10:00 Italien KPI reviderad
10:30 Storbritannien PMI industri preliminär
10:30 Storbritannien PMI tjänstesektorn preliminär
11:00 EMU handelsbalans
11:00 Italien handelsbalans
11:00 Tyskland Zew-index
14:00 Ungern räntebesked
14:15 USA sysselsättning enligt ADP veckosiffror
14:30 USA sysselsättning
14:30 USA timlöner
14:30 USA detaljhandel
14:30 USA arbetslöshet
14:55 USA Redbook
15:45 USA PMI tjänstesektorn preliminär
15:45 USA PMI industri preliminär
16:00 USA företagens lager
20:00 Argentina BNP kvartal
22:30 USA API oljelager





